شرایط تحصیل در ارمنستان|مشاوره تحصیلی شهداد

تحصیل در ارمنستان با توجه به نزدیکی به ایران و وجود دانشگاه خوبی همچون دانشگاه دولتی ایروان اخیرا مورد توجه برخی از متقاضیان قرار گرفته است. موسسه ویزای موندیال، دارای دفتر فعال در کشور ارمنستان با حضور مشاورین خبره آماده ارائه خدمات کامل به متقاضیان ادامه تحصیل در ارمنستان میباشد. در کشور ارمنستان رشته‌های تحصیلی زیادی در زیر گروه‌های علوم انسانی، پزشکی، علوم مهندسی، علوم پایه و هنر تدریس می‌شوند. همچنین دانشگاه های مختلف به زبان های مختلف تدریس می‌نمایند. دانشگاه هایی مانند دانشگاه آمریکایی، آکادمی علوم ارمنستان، آکادمی اروپایی، به زبان انگلیسی و دانشگاه فرانسوی به زبان فرانسه، دانشگاه روسیه به زبان روسی و دانشگاه دولتی ایروان به زبان ارمنی جذب دانشجو و تدریس می‌کنند. ارزان بودن هزینه های زندگی همچنین شهریه پایین دانشگاه ها برای دانشجویان و خانواده های آنان بسیار مهم است. بعلاوه اقتصاد کشور دارای ثبات بوده و در سه سال گذشته نرخ تورمی حدود ۴ درصد در سال داشته است. نزدیکی به ایران، هزینه رفت و آمد ارزان به ایران، نزدیکی فرهنگ خانواده های ارمنی به ایرانیان و نبود بحران های اجتماعی مانند اعتیاد و درگیری و نزاع و وجود امنیت اجتماعی بسیار بالا مزایایی هستند که باعث می‌شوند بسیاری دانشجویان و خانواده های آنان جذب این کشور گردند. کلیه خانواده های ایرانی که فرزندان ۱۸ تا ۲۵ ساله خود را برای تحصیل در ارمنستان اعزام کرده اند مهم ترین علت انتخاب ارمنستان را اینگونه بیان می‌کنند: “چون تهیه ویزای ارمنستان بسیار راحت و دسترسی به این کشور بسیار آسان است میتوانید هر زمان که اراده کنید برای بازدید و رسیدگی به امور فرزندانتان به ارمنستان سفر کنید.

مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف ارمنستان

سال تحصیلی در مراکز آموزش عالی ارمنستان به طور کلی از دو ترم تشکیل می شود و از سپتامبر (اواخر شهریور) تا ماه مه (اواسط اردیبهشت) به طول می انجامد. امتحانات میان ترم، در ماه اکتبر (مهر) و مارس (اسفند) و امتحانات پایان ترم در انتهای هر ترم گرفته می شوند.دانشجویانی که به تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی مشغول هستند، در طول هفته ۲۸ تا ۳۲ ساعت (و در مواردی بیش از ۳۶ ساعت) باید در کلاس های درس دانشگاه خود حاضر شوند.

مدت زمان تحصیل مقطع کارشناسی در ارمنستان ۴ سال است که به شخص اجازه داده می شود تا ۶ سال تحصیل خود را ادامه دهند و اینکه برای ورود به این مقطع متقاضیان باید در امتحان ورودی شرکت کنند، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته در ارمنستان ۶ سال است و تحصیل در ارمنستان در مقطع دکترا ۳ ساله است.

افرادی که دارای مدرک فوق دیپلم یا کاردانی را دارند، با توجه به اینکه در کشور ارمنستان مقطع کاردانی برای بسیاری رشته هها وجود ندارد، شخص ابتدا باید دوره ی کالج را سپری کند، البته برای افرادی که دارای مدارک کاردانی الکترونیک، مخابرات، مکانیک و … امکان ادامه ی تحصیل از مقطع کاردانی به کارشناسی در ارمنستان وجود دارد که مدت آن هم ۳ سال می باشد.

زبان تحصیل در ارمنستان ، در مقطع کارشناسی در دانشکاه ایروان به زبان ارمنی می باشد که البته برای افرادی که با زبان ارمنی آشنا نیستند، یک دوره ی ۶ ماهه در دانشگاه برگزار می شود. البته نکته ی که قابل ذکر است نیز این است که تحصیل در مقطع کارشناسی در ارمنستان در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، روسی و غیره وجود دارد.

از لحاظ مدرک زبان در دانشگاه های ارمنستان، معمولاً برای دانشگاه های دولتی که به زبان ارمنی تدریس می شود نیازی به ارائه مدرک زبان ارمنی نیست ولی برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود، معمولاً مدرک زبان آیلس یا تافل لازم است، البته دانشگاه هایی وجود دارند که نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند.

شهریه ی تحصیل در دانشگاه های ارمنستان و هزینه زندگی

شهریه دانشگاه های ارمنستان نسبتاً پایین و در حدود ۱۸۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار به صورت سالانه است. که تفاوت مبلغ بسته به مقطع و رشته ی تحصیلی متغیر است. همچنین دوره های فنی حرفه ای، هنری، علمی و … نیز برای دانشجویان برگزار می شود که آن هم با هزینه کم می باشد.

هزینه ی زندگی در ارمنستان ، در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار ماهانه می باشد، که از این مبلغ ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار مربوط به اجاره خانه و مابقی مربوط به خورد و خوراک و… می شود. البته در شهر ایروان خوابگاه های خصوصی نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی هدایت و اداره می شوند که هزینه هایی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار را دارند.

دانشگاه های ارمنستان

در حال حاضر ۳۳ دانشگاه خصوصی و ۲۶ دانشگاه دولتی در ارمنستان دانشجویان را در مقاطع و دوره های مختلف تحصیلی پذیرش می کنند که ۴ دانشگاه دولتی از میان آنها، بین المللی هستند و دانشجویان خارجی را هم می پذیرند. رشته های محبوب برای تحصیل در ارمنستان عبارتند از: فیزیک، ریاضیات، شیمی، میکروبیولوژی، مهندسی، پزشکی و فناوری اطلاعات. در ادامه به دانشگاه های برتر ارمنستان نگاهی می اندازیم.

تحصیل در خارج از کشور

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات