معرفی کتاب چگونه سلامت عاطفی داشته باشیم|مشاوره تحصیلی شهداد

کتاب چگونه سلامت عاطفی داشته باشیم اثر آلیور جیمز متخصص روان ‌شناسی بالینی کودکان است که از سال ۱۹۸۸ تاکنون نیز نویسنده، روزنامه ‌نگار، مجری و تهیه ‌کننده برنامه ‌های مستند تلویزیونی بوده است. از آلیوز جیمز چندین کتاب دیگر به چاپ رسیده است.

 

کتاب چگونه سلامت عاطفی داشته باشیم از سری کتاب ‌های مدرسه زندگی – The School of Life – است که از جمله بنیان ‌گذاران آن آلن دوباتن – نویسنده و فیلسوف سوئیسی – است. موسسه مدرسه زندگی هدف خود را «یافتن پاسخ‌ هایی برای پرسش ‌های اساسی زندگی» تعریف کرده است. پرسش‌هایی مانند اینکه: چگونه شغل رضایت ‌بخشی پیدا کنیم؟ آیا اصلا می‌توانیم از گذشته‌مان سر دربیاوریم؟ چگونه روابط خوبی با دیگران برقرار کنیم؟ چگونه جهان را تغییر دهیم؟

کتاب با این سوال اساسی شروع می‌شود که: «آیا شما از لحاظ عاطفی سالمید؟» پس از اینکه ذهن خواننده با این سوال درگیر شد، نویسنده به این موضوع می ‌پردازد که سلامت عاطفی چیست؟ و فردی که از لحاظ عاطفی سالم باشد چه ویژگی‌هایی دارد؟ سپس با ارائه یک سری تعریف، دنیایی زیبا و جذاب پیش روی خواننده قرار می‌دهد. دنیایی که اگر سلامت عاطفی داشته باشیم آن را خواهیم دید و یک زندگی زیبا در آن خواهیم داشت.

در ابتدا باید اشاره شود که خواندن این کتاب به شدت به پدر و مادرها توصیه می شود. نویسنده در کتاب تاکید می ‌کند که عمده سلامت عاطفی ما در کودکی شکل می‌گیرد و اگر از تربیت درست برخوردار باشیم می‌توانیم سالم رشد کنیم و درنتیجه سلامت عاطفی هم داشته باشیم. در واقع در کتاب مثال‌ های زیادی بررسی می‌شود و به هنگام ریشه ‌یابی مشکل افراد، مشخص می‌شود که مشکل اصلی افراد در زمان کودکی آن‌ها بوده است. بنابراین لازم است که پدر و مادرها توجه ویژه ‌ای به سلامت عاطفی کودکان داشته باشند.

آموزش ‌های آلیور جیمز برای داشتن سلامت عاطفی بیشتر در کتاب شامل این موارد است: آگاه شدن از شیوه ‌ای که فکر، احساس و عمل می‌کنیم با نگاه به گذشته ‌ای که داشتیم / داشتن احساسی قدرتمند از خود و اینکه بتوانیم در زمان حال زندگی کنیم / یاد گرفتن این موضوع که با دیگران تعامل داشته باشیم نه اینکه آن ‌ها را کنترل کنیم و یا در برابر دیگران رفتار منفعلانه داشته باشیم / درک ارزش‌های واقعی خود و زندگی کردن با این ارزش ‌ها نه زندگی کردن با ارزش‌ هایی که چشم‌ ‌بسته پذیرفته ‌ایم / شاد و بشاش بودن و اینکه باید از زندگی لذت ببریم.

کتاب چگونه سلامت عاطفی داشته باشیم در ۵ فصل اصلی نوشته شده است که نویسنده در آن‌ ها عناصر کلیدی سلامت عاطفی را معرفی می‌کند: بینش‌ آفرینی / زندگی در زمان حال / روابط سیال و دوسویه / اصالت / بازیگوشی و سرزندگی.

البته نباید از این نکته غافل شویم که صرف خواندن این کتاب و عمل به آموزه‌ های آن کافی نیست. این کتاب جرقه ‌ای در ذهن خواننده است که او را نسبت به موضوع سلامت عاطفی آگاه کند.

 

قسمتی از کتاب که آلیوز جیمز سلامت عاطفی را معرفی می ‌کند چنین است:

سلامت عاطفی حس کردن رویداد ها در لحظه است. سلامت عاطفی تجربه دنیا به شکل دسته‌اول و بی‌واسطه است، نه آن‌که وقتی بعدا درباره‌ اش فکر کنید بفهمید که چه چیزهایی را تجربه‌ کرده‌اید. وقتی سلامت عاطفی دارید، به قول مفسران ورزشی، «روی فُرم» هستید. احساس می‌کنید واقعی هستید، نه کاذب. خودتان را دوست دارید، نمی‌خواهید کس دیگری باشید و به دیگران هم که شبیه شما نیستند به دیده تحقیر نمی‌نگرید. می‌دانید چه احساس و فکری دارید، حتی گاهی هم می‌دانید که نمی‌دانید. (چگونه سلامت عاطفی داشته باشیم – صفحه ۱۱)

همچنین در ادامه و در تکیمل این موضوع که سلامت عاطفی چیست، تعریف ‌هایی از آنچه که سلامت عاطفی نیست بیان می‌شود تا خواننده سلامت عاطفی را با موارد دیگری مانند سلامت روانی اشتباه نگیرد.

سلامت عاطفی را با ایده‌هایی چون «رضایت از زندگی» یا «رفاه و بهرورزی» هم نباید اشتباه گرفت، همچنین شادکامی. شادکامی معمولا حالتی گذراست، مثل لذتی که سیگار کشیدن به شما می‌بخشد، یا خرسندی از شنیدن نتایج موفقیت در یک آزمون. مراقب نویسندگانی که مدعی‌اند شادکامی را می‌توان آموزش داد باشید. این کتاب‌ها فقط جنبه دل ‌خوش‌ کنک دارند. به باور نگارنده، ما پا به این دنیا نگذاشته ‌ایم که خوشحال باشیم، اما می‌شود که سلامت عاطفی داشته باشیم. (چگونه سلامت عاطفی داشته باشیم – صفحه ۱۶)

۵/۵ - (۵ امتیاز)

تحصیل در خارج از کشور

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات