انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم


انتخاب رشته نهم به دهم(انتخاب رشته دبیرستان)

سیستم آموزشی در ایران برای انتخاب رشته دبیرستان، در پایان سال نهم یعنی در پایان دوره اول متوسطه به دانش آموزان امکان تعیین رشته دبیرستان را می دهد.در نظام آموزشی قبلی انتخاب رشته دبیرستان در پایان کلاس اول متوسطه بوده است.
داوطلبان زمانی که فرصت و زمان تعیین رشته خود را پیدا میکنند که در مقاطع تحصیلی قبلی هیچ شناختی نسبت به رشته های تحصیلی و یا انتخاب شغل ندارند و انتخاب رشته دبیرستان را بر اساس نمرات کسب شده در مدرسه،ظرفیت های هر رشته برای ثبت نام،علاقمندی و برخی آزمونهای روانشناسی در مدرسه انجام می دهند. البته نکته مهم این است که علاقمندی وقتی شناخت کافی نسبت به همه مشاغل و رشته های تحصیلی وجود ندارد نمیتواند علاقمندی واقعی را نشان دهد.گرچه حتی با توجه به فقط علاقمندی نیز نمیتوان انتخاب درستی انجام داد.
آیا می دانید چند نفر افرادی که بر اساس نمره درس های دبیرستان و علاقمندی انتخاب رشته کرده اند ، در سال یازدهم و یا در سالاخر دبیرستان به دنبال تغییر رشته بوده اند؟ چند نفر در زمان انتخاب رشته تغییر رشته داده اند ؟ چند نفر در حین تحصیل در دانشگاه تغییر رشته میدهند؟ چند نفر در دانشگاه از رشته خود راضی نیستند ولی به دلایل شخصی تغییر رشته هم نمی دهند؟ چند نفر بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه از انتخاب رشته خود راضی هستند؟ چند نفر میتوانند شغل مناسب خود را پیدا کنند و از آن راضی هستند؟ چند نفر شغل مرتبط با تحصیلات خود دارند؟ چند نفر در مقطع ارشد و دکترا به دنبال تغییر رشته هستند ؟ چند نفر به هدف خود می رسند؟
حتما نیازی به تحقیقات برای پاسخ به سوالاتی که ذکر شد نیست، فقط کافیست نگاهی به اطرافیان خود بیندازیم تا پاسخ همه سوالات را بیابیم.
جالب اینجاست که همه این افراد در زمان انتخاب رشته خود مطمعن بودند که انتخاب درستی انجام داده اند و الان در نقطه رضایتبخشی نیستند.

برای انتخاب رشته دبیرستان برخی از افراد تحت تاثیر علاقه و خواست خانواده قرار میگیرند برخی از دانش آموزان نیز برای از دست ندادن همکلاسی ها و دوستان خود آنها را در رشته انتخابی شان همراهی می کنند .برخی به دلیل ترس از دروسی که ضعیف تر هستند برای خودشان در انتخاب رشته محدودیت ایجاد میکنند و برخی دانش آموزان نیز به دلیل ترس از رقابت در رشته های پر طرفدار برای خودشان برخی رشته ها را حذف می کنند بدون در نظر گرفتن اینکه هیچ موفقیتی با راحتی و سادگی به دست نمی آید.
علت بی انگیزگی اکثر دانش آموزان و بی تفاوتی در انتخاب رشته این است که هدف دانش آموزان از انتخاب رشته و انتخاب شغل برایشان آشکار نیست. چون هدف ندارند دلیل موجه و مهمی برای تلاش کردن نیز نخواهند داشت.
انتخاب رشته دبیرستان یکی از مهم ترین انتخاب ها و تصمیم گیری هاست که میتواند تعیین کننده و سرنوشت ساز باشد.
انتخاب رشته نهم به دهم می بایست به دور از احساس، و با شناخت حداکثری باشد . با توجه به این که سیستم آموزشی در ایران شناخت مناسبی برای یک انتخاب درست را فراهم نمی کند،برای یک انتخاب رشته حرفه ای و بدون نقص میبایست از یک مشاور متخصص تحصیلی کمک بگیریم . مشاور انتخاب رشته یا مشاور تحصیلی نباید به جای ما انتخاب رشته کند و تصمیم بگیرد بلکه قرار است به ما کمک کند تا شناخت بیشتری نسبت به خودمان، اهدافمان، و رشته ها (معرفی رشته )و شغل ها بدست اوریم تا بعد از شناخت کافی نسبت به انتخاب رشته تحصیلی خود اقدام کنیم. اطلاعات بیشتری در مورد انتخاب رشته دبیرستان را در لینک مطالعه کنید
بهترین مشاور انتخاب رشته چه کسی است؟
مشاور انتخاب رشته می‌بایست علاوه بر تخصص در زمینه مشاوره آموزشی ،شناخت کاملی از همه رشته ها در همه گروه های آزمایشی رشته های تجربه، رشته ریاضی و فیزیک، رشته علوم انسانی، رشته های فنی حرفه ای و کاردانش( رشته های هنرستان)
،رشته های کنکور هنر و کنکور زبان که جز رشته های شناور در کنکور هستند داشته باشد و همچنین اشراف کامل به امکان ادامه تحصیل و تغییر رشته در همه رشته ها را در داخل و خارج از کشور داشته باشد. ضمنا موفقیت تحصیلی نمیتواند موفقیت شغلی را تضمین کند لذا یکی دیگر از پارامتر های منَاسب در انتخاب مشاوره انتخاب رشته در مقطع نهم ، دانش کافی مشاور نسبت به موقعیت شغلی رشته های های مختلف تحصیلی در داخل و خارج از کشور است . مشاور انتخاب رشته میبایست میبایست دارای تجربه و سابقه فعالیت موفق در زمینه انتخاب رشته باشد.جهت مطالعه مقاله ای در مورد انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه به لینک مراجعه نمایید
مرکز تخصصی انتخاب رشته شهداد به عنوان علمی ترین موسسه مشاوره ای کشور و برترین برند مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته کشور میتواند بهترین انتخاب شما برای انجام انتخاب رشته دبیرستان (انتخاب رشته نهم به دهم باشد).

درصورت تمایل برای دریافت مشاوره انتخاب رشته رایگان به دایرکت صفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تحصیلی شهداد مراجعه نمایید.

۵/۵ - (۳۳ امتیاز)

مقالات مرکز مشاوره تحصیلی شهداد

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین آرا
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات
خرید فالوور اینستاگرام
3 سال‌ گذشته

اقا خیلی وبسایتتون عالیه