راهنمای تحصیل در سوئیس|مشاوره تحصیلی شهداد

با توجه به قرار گرفتن بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در کشور سوئیس، امکان کار همزمان با تحصیل و… هر ساله دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. سوئیس از نظر رفاه اجتماعی در رتبه دوم قرار دارد و با کمترین میزان جرم جزو امن ترین کشورهای دنیا است. از این‌رو، تحصیل در سوئیس به دلیل وجود شاخص‌های رفاه اجتماعی در سطح بالا، آرزوی بسیاری از افرادی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. نکته جالب‌تر اینکه این کشور تمایل زیادی برای جذب دانشجویان خارج از کشور دارد و ۲۱ درصد دانشجویان در سوئیس خارجی هستند.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

در کشور سوئیس‌ آموزش‌ کودکان‌ با دوره‌ آمادگی و به‌ مدت‌ یک تا دو سال‌ آغاز می‌شود. تحصیلات‌ اجباری در استان‌های مختلف‌ متفاوت‌ بوده‌ و از ۶ تا هشت سالگی شروع‌ می‌شود و هشت تا نه سال‌ طول‌ می‌کشد.

طول‌ دوره‌ ابتدایی از چهار تا ۶ سال‌ و دوره‌ متوسطه‌ از ۳ تا ۵ سال‌ است. سپس‌ دانش‌آموزان‌ وارد دبیرستان‌ها (Mittelschulen)، مدارس‌ بازرگانی یا مدارس‌ حرفه‌ای می‌شوند. مدت‌ تحصیل‌ در دبیرستان‌ها دو سال‌ است‌ که‌ دانش‌آموزان‌ می‌توانند در رشته‌های گوناگون‌ ادامه‌ تحصیل‌ دهند و در نهایت‌ موفق‌ به‌ گرفتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ در رشته‌هایی مانند زبان، ریاضیات، اقتصاد یا حقوق‌ شوند. در مجموع‌، طول‌ دوره‌ تحصیل‌ پیش‌ دانشگاهی ۱۳ سال‌ است. شرط‌ ورود به‌ مراکز آموزش‌ عالی دانشگاه‌های سوئیس‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ است. دانش‌آموزانی که‌ وارد مدارس‌ بازرگانی یا حرفه‌ای می‌شوند، از دو تا چهار سال‌ به‌ تحصیل‌ می‌پردازند و معمولا بدون‌ این‌ که‌ وارد دانشگاه‌ شوند، جذب‌ بازار کار می‌شوند.آموزش‌ در این‌ کشور از وظایف‌ اصلی استان‌ها است. در ۲۰ استان‌ بزرگ‌ و ۶ استان‌ کوچک سوئیس‌ نظام‌ آموزشی با هم‌ تفاوت‌ دارد. طول‌ دوره‌ تحصیل، درس‌ها و حتی حقوق‌ معلمان‌ بر اساس‌ قانون هر استان‌ مشخص‌ می‌شود. این‌ در حالی است‌ که‌ آموزش‌ در سراسر کشور با شاخص‌های ملی مطابقت‌ می‌کند.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی

تحصیلات‌ عالی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی مانند مدارس‌ عالی مهندسی امکان‌پذیر است. در سوئیس‌ یازده‌ دانشگاه‌ دولتی فعالیت‌ دارند که‌ در انتخاب‌ دانشجو کاملا مختار عمل می‌کنند. زبان‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌ها، فرانسوی یا آلمانی است‌ و تحصیل‌ در دانشگاه‌ فریبورگ‌ (Fribourg) به‌ دو زبان‌ فرانسوی و آلمانی امکان‌پذیر است. دارندگان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ کشورهای خارجی مانند ایران‌ که‌ حداقل‌ معدل‌ آن‌ها ۱۴ باشد، می‌توانند در امتحان‌ ورودی به‌ دانشگاه‌ که‌ برای این‌ گونه‌ متقاضیان‌ برگزار می‌شود شرکت‌ کنند، یا این‌ که‌ در دوره‌ پیش‌ دانشگاهی دانشگاه‌ فریبورگ‌ (Fribourg) که‌ به‌ دو زبان‌ آلمانی و فرانسوی به‌ مدت‌ ۹ ماه‌ برگزار می‌شود، شرکت‌ کنند. موفقیت‌ در این‌ امتحان‌ شرط‌ اقدام‌ برای اخذ پذیرش‌ از دانشگاه‌های سوئیس‌ است.لازم‌ به‌ یادآوری است‌ که‌ امتحان‌ ورودی کلیه‌ دانشگاه‌ها برای متقاضیانی که‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ آن‌ها خارج‌ از سوئیس‌ صادر شده، متمرکز است‌ و در دانشگاه‌ فریبورگ‌ (Fribourg) برگزار می‌شود. سال‌ تحصیلی در سوئیس‌ دارای دو نیم‌ سال‌ تابستانی و زمستانی است که‌ طول‌ هر کدام‌ حدود پنج ماه‌ است.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

سوئیس به لحاظ زبانی نسبتاً منحصر به فرد است، چرا که زبان رسمی این کشور بر اساس منطقه متفاوت است. به‌طور کلی، منطقه مرکزی و شمالی کشور به زبان آلمانی و منطقه غربی به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و در بخش‌های جنوبی کشور زبان ایتالیایی رایج است. زبان غالب در دانشگاه‌های سوئیس با منطقه‌ای که در آن واقع شده‌اند، ارتباط دارد. البته در مقاطع بالاتر امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

میانگین هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه‌های تحصیل در کشور سوئیس را می‌توان در حدود سالی بین ۶۰۰ الی ۷۰۰ فرانک است؛ البته هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در حدود ۴۰۰۰ فرانک است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های سوئیس

بهترین راه برای تحصیل در سوئیس با هزینه کمتر تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و استفاده از بورسیه است. البته متقاضیانی که قصد استفاده از بورسیه را دارند باید واجد شرایط باشند؛ برای مثال، متقاضی زیر ۳۵ سال بوده و به یکی از زبان‌‌های انگلیسی، ایتالیایی، آلمانی یا فرانسوی مسلط باشد.

شرایط کار دانشجویی

دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در تمام دوره‌ها و رشته های تحصیلی در سوئیس از اجازه کار دانشجویی (دانشجویان دوره کارشناسی ۱۰ ساعت و مقاطع بالاتر ۲۰ ساعت در هفته) برخوردار هستند. البته دانشجویان در آخر هفته، تعطیلات ژانویه و تابستان‌ها (در زمان تعطیلی دانشگاه‌ها) می‌توانند به صورت تمام وقت کار کنند.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

تحصیل در خارج از کشور

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات