فواید مصرف غلات|مشاوره تحصیلی شهداد

در دنیای امروز، به دلیل وجود گزینه‌های بسیار زیاد برای رژیم غذایی، مردم در انتخاب چیزهایی که باید بخورند دقت می‌کنند. زمانی که در مورد غلات صحبت می‌کنیم برخی هشدارها مانند « پرهیز از گندم»، « افزایش وزن» و «حاوی گلوتن» بسیار به گوش می‌رسد و در آخر، افراد غلات را به طور کلی کنار می‌گذارند. این افراد نمی‌دانند که انواع مختلفی از غلات وجود دارد و همه آن‌ها بد نیستند. فقط باید در انتخاب غلاتی که حاوی مواد مغذی بیشتری هستند دقت کرد. وقتی با خواص غلات کامل برای سلامتی آشنا ‌شوید و ‌ببینید هیچ حرفی درمورد اضافه وزن گفته نمی‌شود، حتما متعجب خواهید شد. البته افرادی که در تحمل گلوتن مشکل دارند باید از خوردن آن‌ها پرهیز کنند.

غلات کامل چیست؟

بسیار مهم است که ابتدا اطلاعات خود درمورد این‌که چه چیزهایی باید بخورید و چه چیزهایی نخورید را بالا ببرید. غلات کامل غلاتی هستند که سه بخش سبوس، آندوسپرم و گیاهک (جنین) را دارند. هر کدام از این قسمت‌ها خواصی برای سلامتی انسان دارند. اگرچه بسیاری از رژیم‌های غذایی به شما هشدار می‌دهند که از خوردن گندم پرهیز کنید اما به این معنا نیست که باید از خوردن غلات کامل نیز اجتناب کنید چرا که غلات همیشه گندم نیستند. برنج، برنج قهوه‌ای، جو دوسر، بلغور، برنج وحشی و ذرت در فهرست غلات کامل قرار می‌گیرند.

حتی برخی گیاهان غیر علفی مانند کینوآ، گندم سیاه و تاج خروس نیز در فهرست غلات کامل قرار می‌گیرند. چیزی که باید از خوردن آن پرهیز کنید غلات تصفیه شده مانند گندم تصفیه شده است که فقط حاوی اندوسپرم غلات است و بیشتر از کربوهیدرات تشکیل می‌شود. در غلات کامل، فقط کربوهیدرات را از آندوسپرم دریافت نمی‌کنید بلکه فیبر، آنتی اکسیدان و برخی از مواد معدنی را از سبوس و ویتامین‌ها، مواد معدنی بیشتر، پروتئین و برخی ترکیبات گیاهی خاص را نیز از گیاهک دریافت می‌کنید. به همین دلیل است که مصرف غلات کامل بسیار توصیه می‌شود.

غلات کامل سرشار از فیبر هستند

همان‌گونه که در بالا گفته شد، بر خلاف غلات تصفیه شده که فقط بخش آندوسپرم که سرشار از کربوهیدرات است را دارند، غلات کامل سرشار از فیبر هستند زیرا سبوس را نیز در خود دارند.

۱. مفید برای دستگاه گوارش

فیبر موجود در غلات کامل، به ویژه در بخش سبوس، برای دستگاه گوارش مفید است. فیبر به مدفوع حجم می‌دهد و دستگاه گوارش می‌تواند عملکرد درستی داشته باشد. فیبر از مشکلات گوارشی مانند یبوست نیز جلوگیری می‌کند.

۲. عملکردی شبیه به پروبیوتیک

احتمالا بعضی از شما می‌دانید که فیبر، انواع مختلفی دارد. خوشبختانه، برخی انواع فیبر که در غلات کامل یافت می‌شوند می‌توانند مانند پروبیوتیک عمل کنند. به عبارت دیگر، این نوع فیبر، باکتری مفید درون روده که سلامت گوارش را بهبود می‌بخشد را تغذیه می‌کند.

۳: کاهش کلسترول بد

یکی از توانایی‌های شگفت انگیز فیبر کمک به کنترل سطح کلسترول است. فیبر به کلسترول بد یا همان LDL می‌چسبد و آن را به طور کامل از بدن خارج می‌کند، بنابراین کلسترول HDL یا همان کلسترول خوب می‌تواند به درستی عمل کند.

۴. راهی عالی برای کاهش وزن

بسیاری از برنامه‌های رژیم غذایی به شما هشدار می‌دهند که از مصرف تمام انواع غلات به ویژه گندم – به غیر از غلات کامل- پرهیز کنید. غلات کامل به دلیل سرشار بودن از فیبر، راه خوبی برای رژیم غذایی کاهش وزن موفق هستند زیرا باعث می‌شوند مدت طولانی‌تری سیر بمانید. همچنین، فیبر، جذب مواد مغذی را بهبود بخشیده و مواد غیر ضروری را از بدن دفع می‌کند.

۵: کاهش خطر سرطان روده بزرگ

دستگاه گوارش سالم، خطر برخی از مشکلات مزمن را کاهش می‌دهد. یکی از این مشکلات، سرطان روده بزرگ است. همچنین، در بخش سبوس غلات نیز آنتی اکسیدان یافت می‌شود که با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و یک لایه محافظتی در برابر سرطان روده بزرگ ایجاد می‌کند.

۶.جذب بهتر مواد مغذی

زمانی که روده نمی‌تواند غذاهای مصرف شده را به درستی جذب کند، به این معناست که برخی مواد مغذی  دفع شده و بی فایده می‌شوند. به هر حال زمانی که روده سرعت خوبی دارد، تمام مواد مغذی که از غذاها گرفته شده‌اند به درستی جذب می‌شوند و بدن این مواد مغذی مهم را دریافت کرده و نیاز روزانه خود را تامین می‌کند.

۷.کمک به کنترل کالری

برخی افراد از ترازو استفاده می‌کنند تا کالری غذاهایی که می‌خورند را بشمارند. خوب، این خیلی موثر نیست زیرا برخی وقت‌ها نمی‌توانید جلوی اشتهای خود را بگیرید. فیبر، شما را مدت بیشتری سیر نگه می‌دارد، بنابرایت کنترل کالری‌هایی که وارد بدن شما می‌شوند آسان‌تر است و شما پرخوری نخواهید کرد.

۸.کاهش خطر چاقی

چاقی، تقصیر کسی نیست. بعضی وقت‌ها قفط به چیزی که می‌خورید ربط ندارد بلکه به نحوه پردازش مواد غذایی توسط بدن مربوط می‌شود. به همین دلیل است که حفظ گوارش و روده سالم اهمیت بسیاری دارد. اگر می‌خواهید از چاقی جلوگیری کنید ، فیبر موجود در غلات کامل می‌تواند به شما کمک کند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مقالات مشاوره تغذیه

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات