معرفی دانشگاه صنعتی شیراز|مشاوره تحصیلی شهداد

دانشگاه صنعتی شیراز دومین دانشگاه دولتی در استان فارس است و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ توسط وزیر علوم تحقیقات و فناوری دولت وقت، جعفر توفیقی گشایش یافت. ساختمان این دانشگاه پیشتر متعلق به دانشکده صنعت الکترونیک دانشگاه شیراز بوده‌است که در سال ۱۳۸۳ مستقلاً به دانشگاه صنعتی شیراز انتقال و تغییر نام یافت. این دانشگاه در بلوار مدرس شهر شیراز واقع است و محوطه جدید آن واقع در شهر جدید صدرا در شمال غرب شیراز هم‌اکنون در حال ساخت است.این دانشگاه در حال حاضر در ۳۲ رشته تحصیلی از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد که از این تعداد، ۴ رشته مربوط به مقطع تحصیلی دکتری، ۲۳ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۵ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی می‌باشد. همچنین دانشگاه صنعتی شیراز در حال حاضر دارای دو پژوهشکده و یک مرکز تحقیقات است. دانشگاه دارای ۱۱۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی و ارشد و دکترا می‌باشد. این دانشگاه در سال ۱۳۹۵ در رده‌بندی دانشگاه‌های صنعتی ایران رتبه ۷ام را کسب کرده‌است.

پیشینه دانشگاه

این دانشگاه با قدمت بیش از ۴۰ سال به عنوان یکی از دانشکده‌های مهم دانشگاه پهلوی با عنوان دانشکده صنعت الکترونیک شروع به کار کرد و این دانشکده در سال ۱۳۸۲ به دانشگاه صنعتی شیراز تغییر نام یافت. طرح فعلی این دانشگاه، شامل هفت دانشکده مهندسی برق، دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا، دانشکده علوم، دانشکده مهندسی مواد، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشکده صنایع و دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز می‌باشد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا فعال می‌باشند.

پردیس دانشگاه

پردیس دانشگاه صنعتی شیراز از سال ۱۳۹۲ کار خود را آغاز کرد. این پردیس هم‌اکنون در رشته‌های مهندسی برق ( گرایش‌های الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت)، مهندسی شیمی، مهندسی گاز، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی کامپیوتر( گرایش نرم‌افزار)، مهندسی عمران( گرایش زلزله)، مهندسی مکانیک( گرایش طراحی کاربردی)، مهندسی و علم مواد (کارشناسی ارشد و خوردگی و حفاظت از مواد)، ریاضی ( گرایش تحقیق در عملیات) و شیمی داروئی حدود ۱۴۵ دانشجو می پذیرد.

دانشکده‌های دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه دارای ۷ دانشکده ‌است که عبارتند از:

دانشکده مهندسی برق و الکترونیک

دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

دانشکده مهندسی شیمی

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست

دانشکده مهندسی مواد

دانشکده علوم پایه

دانشکده مهندسی برق

دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شیراز قدمت دیرینه‌ای دارد. این دانشکده که هسته اصلی و مرکزی دانشگاه در ابتدای تاسیس است و پیش­تر به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه شیراز شناخته می‌شد، از سال ۱۳۸۳ در مجموعه دانشکده‌های دانشگاه صنعتی شیراز قرار گرفته است. این دانشکده اکنون در سه گرایش الکترونیک، کنترل و مخابرات در مقطع کارشناسی و شش گرایش الکترونیک، قدرت (سیستم و انرژی، الکترونیک قدرت)، کنترل و مخابرات (میدان و سیستم) در مقطع کارشناسی ارشد به تربیت دانشجو مشغول است.

دوره دکتری مهندسی برق نیز از بهمن ماه ۱۳۸۹ در این دانشکدهدایر شدهاست و اکنون دانشجویان دکتری در چهار گرایش الکترونیک، قدرت، کنترل و مخابرات مشغول به تحصیل هستند. دانشکده مهندسی برق به عنوان بزرگترین دانشکده دانشگاه صنعتی شیراز مجهز به آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مناسب است و با توانایی‌های موجود نقش به سزایی در پرورش نیروهای متخصص مهندسی برق در منطقه جنوب کشور دارد. این دانشکده اکنون بالغ بر ۳۰ عضو هیأت علمی با مرتبه­های استادیاری و دانشیاری و استادی دارد.

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) در سال ۱۳۸۳ تأسیس گردید.  این داشکده شامل سه گروه مهندسی کامپیوتر،مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی صنایع نیز می باشد. پذیرش دانشجو در رشته مهندسی فناوری اطلاعات، در مقطع کارشناسی در سال ۱۳۸۳، در رشته مهندسی صنایع در سال ۱۳۹۱ انجام شد. درمقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۸۹ در رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش شبکه های کامپیوتر، در سال ۱۳۹۰ در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ودر رشته مهندسی صنایع گرایش مهندسی صنایع، در سال  ۱۳۹۲ در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری ودانشجوی دکترای تخصصی در رشته مهندسی فناوری اطلاعات برای تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور انجام شد.در حال حاضر بیش از ۳۵۰ دانشجو در این دانشکده در مقطع کارشناسی رشته  مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی صنایع ودر مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند. این دانشکده مجهز به آزمایشگاه های شبکه، سیستم عامل،برنامه نویسی، پایگاه داده ،معماری، پردازش موازی و آزمایشگاه سیستم های چند رسانه ای  می باشد. این دانشکده در مسابقات داخلی و خارجی ربوکاپ،جشنواره حرکت، قبولی بیش از ۴۰درصد از دانشجویان این دانشکده در کنکور ارشد در سالهای ۱۳۸۸ تا کنون، افتخارآفرین بوده است.

دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا

دانشکده مهندسی مکانیک و هوا فضا از تیرماه سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرد و تعداد اعضاء هیئت علمی این دانشکده تا آذرماه سال ۱۳۹۳ به سه دانشیار و هشت استادیار افزایش یافت.در این دانشکده در مقطع دکتری در دو گرایش تبدیل انرژی و طراحی کاربردی و مقطع کارشناسی ارشد در سه گرایش تبدیل انرژی، طراحی کاربردی و آیرودینامیک دانشجو می­پذیرد.این دانشکده با جذب اساتید مستعد، رشد بسیار مطلوبی داشته است و در حال ارتقاء جایگاه خود به عنوان یک دانشکده صنعتی در جنوب ایران است. همچنین با ایجاد تمهیداتی نظیر مرکز محاسبات سریع، آزمایشگاه تست تونل باد و آزمایشگاه مکاترونیک امکان بسیار خوبی را جهت انجام پروژهای محاسباتی و تجربی در اختیار دانشجویان و محققین قرار می دهد.

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست

دانشکده مهندسی عمران ومحیط زیست از مهرماه ۱۳۸۵ فعالیت خود را با جذب اولین هیات علمی آغاز نمود. در مهرماه ۱۳۸۷ با پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در گرایش مهندسی زلزله این دانشکده فعالیت آموزشی خود را شروع نمود و در حال حاضر دارای سه گرایش کارشناسی ارشد مهندسی زلزله، مکانیک خاک و پی و سازه­های هیدرولیکی و یک گرایش دکتری در مکانیک خاک و پی می­باشد.

این دانشکده علاوه بر فعالیت­های آموزشی در طرح های مختلف تحقیقاتی و پژوهشی و ارتباط با صنعت نظیر طراحی و ساخت سازه های فضاکار،  مقاوم سازی ساختمان ها، مطالعات ژئوتکنیک و خطر پذیری زلزله، طراحی سازه های فولادی و بتنی و ساختمان های خاص، طراحی سازه های هیدرولیکی، مدیریت منابع آب، مدیریت پسماند ، طراحی تصفیه خانه های آب و فاضلاب و … فعال می­باشد.این دانشکده دارای  آزمایشگاه­های مکانیک خاک وپی ، بتن ، هیدرولیک و زلزله مجهز به دستگاه میکروترومور می باشد و با  سازمان هایی از قبیل شرکت آب و فاضلاب فارس ، سازمان آب منطقه ای ، شهرداری، سازمان بازیافت ، سازمان میراث فرهنگی  ، راه و ترابری ، سازمان منطقه آزاد قشم، شرکت ملی صنایع مس ایران ، کارخانه سیمان فارس نو  و اداره  مخابرات همکاری دارد.

دانشکده علوم ریاضی

دانشکده ریاضی در اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ به عنوان یکی از گروه های آموزشی دانشکده علوم پایه دانشگاه صنعتی شیراز با هدف فعالیت در زمینه های مختلف کاربردی مورد نیاز جامعه رسماً شروع به فعالیت نمود. در راستای تحققق اهداف ریاضیات در سطح عالی و گسترش مرزهای دانش، این دانشکده از همان ابتدا اقدام به راه اندازی دوره کارشناسی ارشد نمود. به منظور گسترش پژوهش های بنیادی و با هدف تأمین اعضای هیأت علمی دانشگاه های کشور، در بهمن ماه ۱۳۸۹ اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری ریاضی نمود.

مقاطع تحصیلی و تعداد دانشجویان

مقاطع:

کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا

رشتههای موجود در دانشگاه صنعتی شیراز:

  • دانشکده مهندسی برق و الکترونیک: مخابرات، الکترونیک، کنترل و قدرت
  • دانشکده مهندسی شیمی،نفت و گاز: فرآوری و انتقال گاز و مهندسی شیمی (طراحی فرآیند)
  • دانشکده مهندسی صنایع: مهندسی صنایع
  • دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست: مهندسی زلزله، ژئوتکنیک و مهندسی سازه‌های هیدرولیکی
  • دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات: فناوری اطلاعات، نرم‌افزار و شبکه و معماری کامپیوتر
  • دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا: طراحی جامدات، حرارت و سیالات و هوافضا
  • دانشکده مهندسی مواد: الکتروسرامیک، خوردگی و حفاظت از مواد و شناسایی و انتخاب مواد
  • دانشکده ریاضی: تحقیق در عملیات، آنالیز عددی و معادلات دیفرانسیل و آنالیز ریاضی
  • دانشکده شیمی: شیمی-فیزیک و شیمی-داروئی
  • دانشکده فیزیک: فوتونیک-فیزیک، فیزیک-اتمی و فیزیک-ماده چگال

امکانات دانشگاه صنعتی شیراز

کتابخانه مرکزی دانشگاه هم‌اکنون دارای بیش از ۳۰ هزار جلد کتاب فارسی و لاتین، بیش از ۲۰۰۰ جلد کتاب مرجع و حدود ۱۲۰۰ پایان‌نامه است. نشریات متعددی در بخش‌های مختلف از جمله مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و … در این کتابخانه موجود است.دانشگاه صنعتی شیراز دارای دو مجموعه خوابگاه پسرانه و دخترانه در محوطه دانشگاه است. این دانشگاه همچنین دارای آزمایشگاه‌ مرکزی بوده و در زمینه نشریات علمی‌‌‌، مجلات و کتاب‌‌ها فعالیت‌های ارزنده‌ای انجام داده است.

۵/۵ - (۹ امتیاز)

معرفی دانشگاه ها (ایران)

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات