معرفی دانشگاه امام رضا(ع)|مشاوره تحصیلی شهداد

تاریخچه :

دانشگاه امام رضا(ع) از سال ۱۳۷۸ با توجه به امکانات گسترده کتابخانه آستان قدس رضوی و سازمان تربیت بدنی مبادرت به پذیرش دانشجو در دو رشته کتابداری و اطلاع رسانی و تربیت بدنی و علوم ورزشی از طریق کنکور سراسری نمود. در سال ۱۳۸۰ با تصویب شورای گسترش رشته مترجمی زبان انگلیسی به جمع رشته های دانشگاه افزوده شد. در سال ۱۳۸۱ با توجه به آماده شدن محل جدید دانشگاه و با پیشنهاد دانشگاه و تصویب شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، دو رشته مهندسی کامپیوتر (نرم افزار و سخت افزار) و نیز کارشناسی حسابداری به سه رشته گذشته افزوده شد. از تیرماه ۱۳۸۴ نیز با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی، دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجو در رشته مدیریت گرایش بازرگانی می نماید. توسعه همه جانبه همواره یکى از رهنمودهاى حکیمانه رهبر فقید انقلاب اسلامى حضرت امام خمینى ( قدس سره) بوده است و در این راستا آستان قدس رضوى درسایه تاییدات خداوند متعال و توجهات خاصه حضرت ثامن الحجج على بن موسى الرضا(ع) و با راهنمایى هاى مدبرانه مقام معظم رهبرى در خصوص لزوم مشارکت آستان قدس رضوى براى ایجاد واحدهاى فرهنگى و آموزشى در کشور با همت عالی موسس محترم حضرت آیت الله واعظ طبسى تولیت عظمی آستان قدس رضوى تاسیس دانشگاه امام رضا(ع) را به عنوان یکى از مهمترین نهادهاى آموزشى ، فرهنگى ، در برنامه اصلی خود قرار داده و به تصویب رساند.بااین هدف که دانشگاه امام رضا(ع) بایستى با لحاظ کیفى و کمى همسطح دیگر مراکز علمى معتبر دنیا و مطابق با معیارهاى جمهورى اسلامى ایران باشد . پس از پیگیرى هاى مستمر و به استناد آئین نامه تأسیس موسسات آموزش عالى غیر دولتى و غیر انتفاعى ، اساسنامه دانشگاه امام رضا(ع) در سیصدوچهل وششمین جلسه مورخ ۱۸/۱۱/۷۳ شوراى محترم عالى انقلاب فرهنگى مورد تصویب قرار گرفت.

فعالیتهای آموزشی

دانشگاه امام رضا(ع) از سال ۱۳۷۸ با توجه به امکانات گسترده کتابخانه آستان قدس رضوی و سازمان تربیت بدنی و با مجوز شورای گسترش، وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، مبادرت به پذیرش دانشجو در دو رشته کتابداری و اطلاع رسانی و تربیت بدنی و علوم ورزشی از طریق کنکور سراسری نمود. در سال ۱۳۸۰ با تصویب شورای گسترش رشته مترجمی زبان انگلیسی به جمع رشته های دانشگاه افزوده شد.در سال ۱۳۸۱ با توجه به آماده شدن محل جدید دانشگاه و با پیشنهاد دانشگاه و تصویب شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، دو رشته مهندسی کامپیوتر (نرم افزار و سخت افزار) و نیز کارشناسی حسابداری به سه رشته گذشته افزوده شد.از تیرماه ۱۳۸۴ نیز با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی، دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجو در رشته مدیریت گرایش بازرگانی می نماید.در حال حاضر دانشگاه امام رضا (ع) دارای ۳۸۶۳ نفر دانشجو در پانزده رشته کارشناسی و چهار رشته کارشناسی ارشد رشته می باشد.

مهندس کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات:

این رشته که با دو گرایش نرم افزار و سخت افزار در سال ۸۱ تاسیس شد.آزمایشگاه عمومی و تخصصی کامپیوتر با بیش از ۲۵۰ دستگاه کامپیوتر، آزمایشگاه میکرو پروسسور، آزمایشگاه فیزیک ۱ و ۲، آزمایشگاه مدار منطقی و کارگاه برق و جوش و کارگاه اتو مکانیک از امکانات ایجاد شده برای این رشته می باشد.

مترجمی زبان و آموزش زبان انگلیسی:

از سال ۸۰ تا دانشجویان رشته های زبان در مقطع کارشناسی این دانشگاه تحصیل می نمایند.آزمایشگاه پیشرفته زبان با گنجایش ۳۲ نفر و اساتید مجرب از مزایای منحصر به فرد این رشته در دانشگاه می باشد.

حسابداری:

با توجه به وجود اساتید مجرب در این رشته، دانشگاه موفق به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی از سال ۸۱ تا کنون شده است.

کتابداری و اطلاع رسانی:

دانشگاه امام رضا(ع) با ایجاد محیطی مناسب شامل سالن های مطالعه مخصوص آقایان و خانمها با در اختیار داشتن بیش از ۲۵ هزار انواع کتابهای فارسی ، لاتین و لوح فشرده توانسته است از سال ۸۰ تا کنون در مقطع کارشناسی این رشته دانشجو جذب نماید.

مدیریت :

با توجه به نیاز روز افزون جامعه به مدیران مجرب دانشگاه با ایجاد محیطی مناسب از سال ۸۴ اقدام به تاسیس این رشته با گرایش های مدیریت بازرگانی ، مدیریت صنعتی ، مدیریت مالی و مدیریت ببیمه در مقطع کارشناسی نموده است.

مهندسی برق :

دانشگاه امام رضا(ع) با توجه به هدف دانشگاه در زمینه توسعه رشته های فنی و مهندسی از سال ۸۶ اقدام به راه اندازی رشته مهندسی برق با گرایش های الکترونیک و مخابرات نموده است. در حال حاضر حدود ۱۵ عضو هیات علمی در این گروه مشغول تدریس می باشند که اکثرا دارای مدرک دکتری و یا دانشجوی دکتری مهندسی برق می باشند.

مهندسی پزشکی :

این رشته با گرایش بیو الکترونیک از سال ۱۳۸۹ اقدام به جذب دانشجویان دختر و پسر نموده است.

تربیت بدنی و علوم ورزشی:

این رشته اولین رشته ایجاد شده در این دانشگاه می باشد که از سال ۷۸ تا کنون با توجه به امکانات منحصر به فرد سازمان تربیت بدنی آستان قدس رضوی و سالن های ورزشی دانشگاه توانسته دانشجویان پسر را در مقطع کارشناسی جذب نماید.

دانشکده های دانشگاه امام رضا(ع):

  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده مدیریت و حسابداری
  • دانشکده هنر و علوم انسانی

امکانات دانشگاه امام رضا(ع):

۵ سالن سمعی و بصری مجهز به سیستم پروژکشن، ۲ آزمایشگاه مدار الکترونیک، ۲ آزمایشگاه فیزیک و کارگاه برق و جوشکارى، آزمایشگاه زبان، وجود کارگاه کتابدارى، تأسیس آزمایشگاه عمومی و تخصصی کامپیوتر مجهز به ۵۰ دستگاه رایانه و متصل به شبکه اینترنت، سالن آمفی تئاتر با ظرفیت ۲۲۰ نفر مجهز به دوربینهای فیلمبرداری و سیستم صوتى، نمازخانه دانشگاه در دو طبقه به تفکیک خواهران و برادران، اتاق کنفرانس مجهز به سیستم سمعی و بصرى، مرکز رفاهی و سلف سرویس با گنجایش ۱۲۰۰ نفر در دو طبقه (مجهز به سیستم آشپزخانه و سردخانه)، سالن ورزشی چندمنظوره، خوابگاه ۲۴۰ نفره بانوان و وجود ۳۰ کلاس درس با ظرفیت ۱۴۰۰ صندلى

افتخارات

قبولی ۱۸۰ نفر از فارغالتحصیلان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای مختلف کشور کسب رتبه اول کارشناسی ارشد کتابداری توسط یکی از دانشجویان این دانشگاه

۵/۵ - (۲ امتیاز)

معرفی دانشگاه ها (ایران)

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات