معرفی رشته مهندسی صنایع | معرفی رشته های دانشگاهی

مهندسی صنایع عبارت است از کاربرد اصول و تکنیک هایی به منظور بهبود، طراحی و نصب سیستمهایی شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژی و تجهیزات به منظور فراهم آوردن امکان تولید کالاها و ارائه خدمات به شکل کارا و مطلوب. برای بررسی، ارزیابی و کاربرد این سیستمها، دانش و مهارتهای علوم ریاضی، علوم فیزیکی و علوم اجتماعی به همراه فنون و تکنیکهای طراحی مهندسی مورد نیاز است. فعالیتهای مهندسی صنایع همانند پلی است که ارتباط بین اهداف مدیریت و عملکرد عملیاتی سازمان را ایجاد می نماید. مهندسان صنایع بیشتر درگیر افزایش بهره وری در مدیریت منابع انسانی، روشها و تکنولوژی هستند و حال آنکه سایر رشته های مهندسی بیشتر درگیر ماهیت فنی فرایندها و فراورده ها می باشند. در واقع مهندسی صنایع تنها رشته مهندسی است که عامل انسان یکی از مولفه های اصلی سیستم های مورد مطالعه آن را تشکیل می دهد. در نتیجه مهندسان صنایع در برای امور برنامه ریزی، نصب و کنترل و بهبود فعالیتهای موسسات به خدمت گرفته می شوند.
این رشته مناسب چه کسانی است؟ جستجوگر، قراردادی،متهورانه (سوداگر)، واقعگرا
مهندسی صنایع شامل حدود ۱۴۰ واحد درسی از جمله دروس عمومی و علوم پایه و دروس تخصصی مهندسی صنایع است. با توجه به شرایط این رشته در دانشگاه و گستردگی و تنوع واحد های درسی این رشته، در دانشگاه های ایران در مقطع کارشناسی تنها گرایش صنایع داریم و در مقاطع بالاتر گرایش ها متنوع تر میشوند.
گرایش های این رشته در مقاطع بالا تر به شرح زیر میباشد: تحقیق در عملیات و تکنیک های بهینه سازی اقتصاد مهندسی مدیریت زنیجره ی تامین و لجستیک شبیه سازی سیستم ها و فرآیندهای تصادفی پویایی سیستم و سیاست گذاری تکنیک ها و تحلیل سیستم و…
مهندسی صنایع در حرفه ها و مشاغلی همچون، بانک داری ، خدمات مشاوره ای، صنعت بیمه ، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیومهای ورزشی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامه ریزی، هدایت و مدیریت و ارتقا بهره وری میباشد کاربرد دارد.

ریاضی و فیزیک

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین آرا
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات
گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده
2 ماه‌ گذشته

My relatives every time say that I am killing my time here
at net, but I know I am getting knowledge
daily by reading such fastidious articles or reviews.