theScienceOfWhy

کتاب The Science of Why|مشاوره تحصیلی شهداد

معرفی کتاب The Science of Why

اگر به دنبال یافتن پاسخ سوالاتی که سال‌های سال ذهن افراد شاغل در بازار کسب‌و‌کار را به خود مشغول کرده است، هستید مطالعه این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود. پاسخ سوالاتی مانند «چرا مشتریان به شیوه‌ای که می‌خواهند عمل می‌کنند؟»، «چه عاملی پشت پرده‍‌ی تصمیمات‌شان وجود دارد؟» و «چه چیزی سبب تصمیم‌گیری آن‌ها برای خرید می‌شود؟» مثل یک گنجینه در دنیای کسب‌و‌کارهای امروزی است که با دانستن آن‌ها می‌توان در بازار رقابت از سایرین متمایز بود. به همین خاطر دکتر دیوید فوربز نر سال ۲۰۱۵ با استفاده از نتایج آخرین تحقیقات علمی به پاسخگویی به سوالات بالا و سایر سوالاتی که برای مدت‌ها ذهن بازاریاب‌ها را به خود مشغول کرده می‌پردازد.

کتاب The Science of Why که شاید بتوان آن را به دانش چراها یا علم علت‌ها ترجمه کرد، توسط آقای دیوید فوربس نوشته شده و در سال ۲۰۱۵ توسط انتشارات Palgrave منتشر شده است. در واقع این کتاب به چگونگی تلاش دانشمندان برای توضیح جهان و اکتشافت علمی می‌پردازد. سوالات علمی وجود دارد که تقریبا همه از آن می پرسند، مثل “چرا آسمان آبی است؟” سپس سوالاتی وجود دارد که شما فکر نمی کنید آنها را بپرسید، اما هنگامی که شما آنها را می شنوید، فکر می کنید “بله، من می خواهم بدانم که جواب چیست” و سوالاتی وجود دارد که هرگز تا به حال به شما رخ نداده است – اما هنوز برایتان جذاب هستند. علم چرا به هر سه نوع از “چرا پیاز من را گریه می کند” را مطرح می کند؟ آیا “ایساک نیوتون واقعا از سیب سقوط در باغچه اش الهام گرفته است؟” مطمئنا هیچ تضمینی وجود ندارد که سؤالی که می خواهید بپرسید وجود دارد، اما من مطمئن هستم که سوالاتی که قبلا به آن فکر نکرده اید، هنوز مورد علاقه شما قرار گرفته است، مانند: «چرا ماه وقتی که در افق قرار دارد، خیلی بزرگ است؟» نه، در واقع بزرگتر و حتی نزدیکتر نیست. این یک توهم است! در این کتاب سی و نه سوالات این چنینی به همراه پاسخ وجود دارد .

اگر بخواهیم این کتاب را به اجبار در یک گروه علمی بگنجانیم، باید آن را در روانشناسی رفتار مصرف کننده یا روانشناسی بازاریابی جای داد. البته ما هم از این کتاب، برای آن موضوعات استفاده خواهیم کرد. اما شاید برای شما این سوال ایجاد شود که چرا این کتاب به عنوان عضوی از مجموعه کارگاه انگیزش و هیجان معرفی شده است. اولین علت را می‌توانید به سادگی حدس بزنید. ما در متمم، قصد نداریم بحث انگیزش و هیجان را صرفاً به عنوان یک مبحث روانشناسی شخصیت یا روانشناسی رفتاری مورد بحث قرار دهیم. بلکه این موضوع باید بتواند به ما در طراحی بهتر تبلیغات، مذاکره بهتر، ارتقاء مهارت فروش و بهبود مهارتهای ارتباطی و مدیریت بازاریابی و برندسازی کمک کند.طبیعتاً چنین کتابی می‌تواند نقطه‌ی شروع مناسبی برای توسعه‌ی این نوع نگرش باشد. از سوی دیگر، نظریه های انگیزشی متعددی در مدیریت و روانشناسی وجود داشته و دارند که هیچ یک را نمی‌توان به طور مطلق به دیگری برتری داد. مزیت این کتاب در آن است که چارچوبی برای انگیزاننده‌های انسانی تعریف می‌کند که در قالب آن می‌توان بسیاری از نظریه های انگیزشی رایج را گنجاند. به همین علت، ما برای ساختار بحث‌مان از این کتاب و چارچوب مطرح شده در آن استفاده می‌کنیم. اما برای توسعه و تکمیل هر یک از زیر مجموعه‌ها، به سراغ نظریه‌ها و مطالعات تخصصی آن حوزه خواهیم رفت. چه به عنوان کسی که در تلاش برای تحلیل و مدیریت انگیزه‌ها و انگیزاننده‌های خویش است و چه به عنوان کسی که می‌خواهد در نقش یک مدیر یا فروشنده یا بازاریاب، انگیزه های دیگران را درک و تحلیل کند، این کتاب می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب برای شروع یادگیری باشد. دیوید فوربس دکترای خود را در زمینه روانشناسی شناختی و روانشناسی بالینی از دانشگاه کلارک دریافت کرده و نیز عضو هیات علمی دپارتمان روان درمانی دانشکده پزشکی هاروارد و نیز لابراتور توسعه انسانی هاروارد بوده است. ترکیب تجربه آکادمیک و اجرایی، باعث شده است که کتاب وی، به مرجعی ارزشمند در زمینه تحلیل انگیزه ها و انگیزاننده های انسان‌ها تبدیل شود.

این کتاب برای گروه افراد زیر مناسب است:

متخصصین بازاریابی که به دنبال به کار گیری روش هایی منحصر بفرد برای ورود به بازار مورد نظر خود هستند.
رهبران کسب و کارهای نوپا و با سابقه
افراد کنجکاو در مورد چگونگی ترغیب شدن مشتریان به خرید یک محصول

۵/۵ - (۲ امتیاز)

سایرمعرفی کتاب موفقیت

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات