شرایط پذیرش و تحصیل در قطر|مشاوره تحصیلی شهداد

این سرزمین از سواحل شمالی شبه جزیره عربستان سر برافراشته است. سرزمینی که اشتراک بسیاری با مرزهای عربستان سعودی و آب های خلیج فارس دارد. درست است که این منطقه نسبت به دیگر کشورهای همسایه خود کوچک تر به نظر می رسد اما در سال های اخیر این منطقه به عنوان یک منطقه ثروتمند از نظر ازیاد فعالیت های تجاری شناخته شد. در حال حاضر این منطقه به عنوان ثروتمندترین منطقه از جهت تولید ناخالص داخلی ( GDP ) خواهد بود. این درحالیست که دولت این کشور سرمایه گذاری های بسیاری در جهت توسعه و بین المللی ساختن سیستم های آموزش عالی داشته است. تحصیل در قطر در بین کشور های عربی به علاقه مندان توصیه می گردد.

دانشگاه های برتر قطر

این مسئله بسیار روشن است که قطر در رابطه با دراختیار قرار دادن فرصت های آموزشی هیچگونه کوتاهی نمی کند. این درحالیست که این منطقه دانشگاه های ارشد بسیاری را در خود جای داده است. رتبه بندی های اخیر دانشگاه های QS نشان می دهد که منطقه عرب رتبه ۱۱ را در این منطقه بدست آورده است.بسیاری از دانشگاه های قطر در شمال کشور قطر و به عبارتی دیگر در پایتخت قطر ( شهر دوحه ) واقع شده اند. باید بدانید که دانشگاه دولتی قطر حدود ۱۶۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده است. برنامه های آموزشی این مدارس آکادمی برای گرایش هایی نظیر ( علوم طبیعی، مهندسی و تجارت ) به زبان انگلیسی و برای گرایش هایی نظیر : ( هنر، آموزش و علوم اجتماعی ) به زبان عربی خواهد بود. ناگفته نماند که دانشکده حقوق، علوم اسلامی، تجارت و اقتصاد، مهندسی، داروسازی و آموزش در این کشور یافت خواهد شد. امکانات آموزشی دانشگاه تحقیقاتی قطر مواردی نظیر : آزمایشگاه ها، تجهیزات فناوری، کتابخانه ها، نسخه های خطی کمیاب و گردشگری های علمی دریایی را در بر خواهد گرفت. بنابراین زبان تحصیل در قطر عربی و انگلیسی می باشد.در خصوص ساختار دانشجویی فعلی در قطر باید گفت که حدود ۶۵ درصد از دانشجویان متعلق به ملت قطر و ۳۵ درصد مهاجران مقیم در قطر خواهند بود. ناگفته نماند که جمعیت کثیری از آنان ( ۷۰ درصد ) خانم می باشند. بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق نمیگیرد بنابراین تحصیل در قطر رایگان نیست.

شرایط پذیرش و تحصیل در قطر لیسانس و کارشناسی ارشد

اکثر دوره های تحصیلی مقطع لیسانس قطر به زبان انگلیسی تدریس می شود و مدت زمان گذراندن دوره تحصیلی لیسانس بین سه تا پنج سال خواهد بود. قطر، مانند بسیاری از کشورهای اطراف، از مدرک لیسانس به عنوان درجه اصلی تحصیلات تکمیلی خود استفاده می کند.دانش آموزان می توانند مدرک کارشناسی را در زمینه های مختلف در هنر و علوم دنبال کنند.

این رشته ها عبارتند از:

 • لیسانس هنر
 • کارشناسی مهندسی
 • لیسانس علوم
 • لیسانس مدیریت بازرگانی.

در بسیاری موارد شما می توانید برای دوره های کارشناسی در قطر آنلاین به طور مستقیم با موسسه انتخاب شده ارتباط برقرار کرده و به بخش مربوطه درخواست خود را ارایه دهید.برخی از دانشگاه ها محدودیت هایی را در مورد نوع دانشجویی برای دوره های خود اعمال می کنند. فقط کسانی که دارای اجازه اقامت معتبریا اقامت ی شهروندی در یک کشور خلیج می توانند در دانشگاه قطرتحصیل کنند.مقطع کارشناسی ارشد در قطر تحصیل در یک محیط امن است. دانش آموزانی که به زبان عربی تسلط کافی ندارندو یا می خواهند مهارت های عربی خود را بهبود ببخشند، برنامه های زیادی را در قطر پیدا خواهند کرد. دانش آموزانی که در عربی مهارت ندارندجای نگرانی نیست زبان انگلیسی در قطر رایج است و به عنوان زبان دوم مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، به ویژه در علوم طبیعی، مهندسی و کسب و کار آموزش داده می شود.

پذیرش و تحصیل در قطر دکتری

برنامه هاو رشته های PhD در دانشگاههای قطر با دستورات سختگیرانه رو به رو هستند. دانش آموزانی که به دنبال دکترا در قطر میباشند باید دارای تعهد و همچنین زمینه آموزشی، تجربه و مهارتهای تفکر انتقادی و مستقل باشند. دانش آموزان تحقیقات قابل توجهی را انجام خواهند داد و یک پایان نامه یا پایان نامه دکترا را ارایه خواهند دادبرنامه دکترا با تمرکز بر موضوعات مرتبط با انرژی پایدار و تأثیر شهرنشینی، حمل و نقل و تولید بر پایداری انرژی است.

 • اصول مهندسی انرژی، علوم و فن آوری برای پایداری.
 • استفاده از سوخت های فسیلی و تاثیرات زیست محیطی.
 • مهندسی و توسعه علمی انرژی سبز تجدید پذیر.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی، توزیع و مصرف.
 • جنبه های اجتماعی و اقتصادی پایداری و انرژی.
 • ارتباطات بین آب، انرژی و غذا، و چگونگی اطمینان از قابلیت انعطاف آنها از طریق رویکرد مبتنی بر رابطه.

برنامه تحصیلی دکتری در قطر

یک برنامه که به طور معمول بیش از سه سال (برای دانش آموزانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند) به زبان انگلیسی تدریس می شود که شامل موارد زیر است:

 • ۳دوره های انتخابی
 • ۳ سمینار پژوهشی تحصیلات تکمیلی
 • پایان نامه تحقیقاتی

تحت نظارت یک مشاور و یک کمیته پایان نامه دکترا: دانشجویان دکترا باید علاوه بر این در یک ترم سوم تحصیلات تکمیلی خود را امتحان کنند و از پیشنهاد تئوری خود در ترم چهارم خود به کمیته خود دفاع کنند.

هزینه تحصیل در قطر

به طور کلی هزینه تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در قطر بالا می‌باشد. به طور معمول هزینه تحصیل در قطر برای هر ترم ۳۶,۰۰۰ دلار می‌باشد که این رقم حدودی بوده و با توجه به رشته‌های تحصیلی تغییر می‌کند.هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی برای هر ماه حدود ۲۵۰ دلار می‌باشد که هزینه‌های صبحانه، ناهار و شام را نیز پوشش می‌دهد. اگر بخواهید یک آپارتمان شخصی در شهر دوحه اجاره کنید باید مبلغی در حدود ۲۰۰۰ دلار را ماهانه پرداخت کنیدهزینه زندگی و تحصیل در قطر با توجه به رشته و دانشگاه محل تحصیل و محل زندگی دانشجو متفاوت است.هزینه تحصیل بستگی به دانشگاه انتخاب شده دارد. هر دو دانشجویان بومی و دانشجویان بین المللی هزینه های مشابهی را پرداخت می کنند. با هزینه ای معادل حدود ۷۲،۱۰۰ ریال قطر در هر ترم است که تقریبا ۱۹،۸۰۰ دلار آمریکا می باشد.

بعضی دانشگاه ها بر اساس “اعتبار ساعتی” هزینه می کنند و حدود ۱۲ ساعت اعتبار در هر ترم دارند. به عنوان مثال، دانشگاه قطر، برنامه کارشناسی هزینه ۱۰۰۰ریال قطر است که معادل ۳۶۵.۰۰ دلار در هر ساعت اعتبار است. هم چنین فرصت های تحصیلی به برخی از متقاضیان منتخب خارج از قطر برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی داده می شود. این متقاضیان ممکن است توسط سفارتخانه های آنها نامزد شوند یا می توانند مستقیما به دانشگاه دعوت شوند.

تحصیل در خارج از کشور

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات