تحصیل در نروژ|مشاوره تحصیلی شهداد

 

با وجود طیف گسترده‌ای از دوره‌های تحصیلی که همگی از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند، به نظر می‌رسد نهادهای آموزشی نروژ مقصدی ایده‌آل برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور باشند. از سطوح پایین تا سطح تحصیلات تکمیلی و دکتری، فرصت‌های فراوانی برای دانشجویان مشتاق و پویا وجود دارد. یکی از مزیت‌های تحصیل در نروژ، جو غیر رسمی حاکم در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های دانشگاه این کشور است؛ جایی که اساتید به راحتی قابل دسترس هستند و آموزش اغلب در گروه‌های کوچک صورت می‌گیرد.

 

کشور نروژ به شما تجربه‌ی دانشجویی منحصربه‌فردی هدیه می‌دهد. در نروژ هفت دانشگاه، نه موسسه تخصصی دانشگاهی، ۲۲ کالج، دو کالج دولتی و تعدادی موسسه آموزش عالی خصوصی وجود دارد. اکثر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مجهز به امکانات به‌روز و پیشرفته هستند. با وجود این که در دانشگاه‌های نروژ بیش از ۲۰۰ دوره‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، تنها تعداد انگشت‌شماری از دوره‌های کارشناسی به زبان انگلیسی هستند.

 

اکثر دانشگاه‌های نروژ هزینه‌های تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند، بنابراین دانشجویان به راحتی می‌توانند برای هر یک از دوره‌های تحصیلات عالی دانشگاه‌‌های نروژ اقدام کنند. تحصیل در خارج از کشور و به خصوص در کشور نروژ تجربه‌ای چالش برانگیز، اما بسیار باارزش است. نهادهای آموزشی این کشور پذیرای اپلیکیشن‌های دانشجویان از سراسر دنیا هستند. اگر مشتاق به تحصیل در نروژ هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. برای این که تصمیم‌گیری برای شما راحت‌تر باشد و آگاهی نسبی از شرایط تحصیل و زندگی و دانشگاه‌های برتر کسب کنید، در این مقاله یک راهنمای مختصر درباره‌ی تحصیل در نروژ آماده کرده‌ایم.

 

هزینه تحصیلات دانشگاهی در نروژ

در نروژ، برخی از دانشگاه‌های دولتی هزینه‌های تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. و این مسئله برای دانشجویان دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و همچنین برای دانشجویان همه‌ی کشورها، صرف نظر از این که عضو اتحادیه اروپا هستند یا نه، معتبر هستند. با این وجود، یک هزینه اندک تحصیلی برای هر نیمسال وجود دارد که دانشجویان ملزم به پرداخت آن هستند؛ این هزینه حدود ۳۲ تا ۶۴ یورو است. اما ممکن است در چند مدرسه و دانشگاه خاص برای برخی از دوره‌ها مانند دوره‌های مربوط به کسب و کار و مدیریت هزینه‌ای را به عنوان شهریه دریافت کنند.

 

بیشتر دانشگاه‌ها و موسسه‌‌های خصوصی در نروژ هزینه‌های تحصیلی مشابهی برای دانشجویان نروژی و بین المللی در نظر گرفته‌اند. متوسط هزینه تحصیل بین ۸,۰۰۰ تا ۹,۵۰۰ یورو در سال است.

 

هزینه‌های دانشجویی در نروژ

هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های نروژ شامل هزینه‌های زندگی شامل مسکن، کتاب و سایر مواد آموزشی، خورد و خوراک و قبض‌های خدماتی مانند آب و برق است. اگر چه هزینه‌های زندگی در نروژ ممکن است بالاتر از متوسط کشورهای اروپایی باشد؛ با این وجود، هزینه‌ها در نروژ نسبت به سایر کشورهای شمال اروپا معقول هستند. به علاوه در نروژ از موهبت کیفیت بالای زندگی برخوردار خواهید شد.

هزینه‌های زندگی دانشجویان بین‌المللی برای یک ماه، بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن، در تعدادی از شهرهای اصلی نروژ ، عبارت‌اند از:

  • اسلو: ۱,۱۰۰ تا ۱,۳۰۰ یورو
  • برگن: ۹۵۰ تا ۱,۰۵۰ یورو
  • ترومسو و تروندهایم: ۱,۱۰۰ یورو
  • در شهرهای کوچک‌تر نروژ معمولا متوسط ماهانه هزینه زندگی ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است.

 

هزینه‌های مسکن

حدود ۳۶ درصد از کل هزینه‌های زندگی دانشجویان صرف محل اقامت می‌شود. به طور کلی برای اجاره یک آپارتمان خصوصی با امکانات اولیه، به طور متوسط در ماه چیزی حدود ۱,۵۰۰ یورو باید بپردازید. برای مثال، در اسلو هزینه اجاره ماهانه یک آپارتمان تقریبا ۱,۷۰۰ یورو است.

برخی از هزینه‌های ماهانه مسکن در نروژ عبارت اند از:

  • دانشجویانی که تنها زندگی می‌کنند: ۶۳۹ یورو
  • دانشجویانی که با شریک زندگی با کودک خود زندگی می‌کنند: ۷۸۷ یورو
  • دانشجویانی که در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند: ۵۶۴ یورو

 

خوابگاه‌های دانشجویی در نروژ محدود است، بنابراین تنها ۱۵ درصد از دانشجویان کل کشور می‌توانند از خوابگاه استفاده کنند. با این حال، در اتاق‌های این خوابگاه‌ها استانداردهای بالا رعایت شده است. ۶۹ درصد از دانشجویانی که ساکن خوابگاه‌ هستند، کاملا از شرایط این خوابگاه‌ها رضایت دارند. این درصد بالاتر از میانگین اروپایی است، بنابراین اگر موفق شدید اتاقی در خوابگاه دانشگاه به‌دست آورید، احتمال این که از اقامت در چنین مکانی لذت ببرید، زیاد است.

 

هزینه حمل و نقل

در نروژ، ۴۱ درصد دانشجویان از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند و از تخفیف‌های کارت دانشجویی خود استفاده می‌کنند. هزینه کل حمل و نقل در ماه بین ۵۵ تا ۷۲ یورو است:

  • نرخ پایه‌ی کرایه تاکسی ۱۰ یورو
  • اجاره دوچرخه برای ۷ ماه ۵۵ یورو
۵/۵ - (۷ امتیاز)

تحصیل در خارج از کشور

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات