شرایط پذیرش و تحصیل در لبنان|مشاوره تحصیلی شهداد

کشور لبنان یکی از کشورهای کوچک در شرق خاورمیانه می باشد، کشوری که فرهنگ غنی و هویت ملی متنوع را به خود اختصاص داده است و خود را مکان مناسبی جهت تحصیل در لبنان قرار داده است. این درحالیست که این کشور درگیری ها و ناآرامی های بسیاری را تجربه کرده است. باید بدانید که پایتخت کشور لبنان شهر بیروت خواهد بود، شهری که بدلیل تعداد بازدیدکنندگان کثیر از شهرت والایی برخوردار است. به علاوه از دلایل شهرت این شهر فرهنگ شگفت انگیز و شب زنده داری ها خواهد بود. دانشگاه های معتبر بسیاری در کشور لبنان وجود دارد، دانشگاهی که موجب جذب دانشجویان بین المللی بسیاری از سراسر جهان شده است.

شرایط پذیرش و تحصیل در لبنان لیسانس و کارشناسی ارشد

کشور لبنان پنجمین رتبه را در رشته ی علوم و ریاضیات کسب کرده است. این کشور رتبه ی دهم را در سیستم اموزشی و رتبه ی سیزدهم را در کیفیت مدیریت و برنامه ریزی آموزشی در جهان کسب کرده است و سالانه پذیرای عده ی بیشماری از دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس می باشد. مطالعه بر روی زبان، مقوله ی فرهنگ، مذهب، روابط خارجی و تجارتهای بین المللی در دانشگاه های این کشور برای هر دو مقطع تحصیلی رایج است. در حدود ۴۱ دانشگاه در این کشور وجود دارد که اعتبار ملی دارند.

۳دانشگاه این کشور در مقطع فوق لیسانس رتبه ی جهانی دارند. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس باید درخواست شرکت در آزمون ورودی یکی از این دانشگاه ها را دهید و پس از اخذ نمره ی قبولی و دریافت نامه ی پذیرش از دانشگاه، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کنید. شرایط لازم برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس، داشتن آخرین مدرک تحصیلی معتبر است که معمولا لیسانس می باشد و اصل آن را باید ارائه دهید. نمره ی قبولی باید بالا باشد و باید به زبان انگلیسی مسلط باشید زیرا تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. سعی کنید پژوهش یا مقاله ای را به نام خود ثبت کرده باشید تا امتیاز بگیرید.دوره ی تحصیلی فوق لیسانس معمولا در اکتبر شروع می شود و به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشجویان پس از دفاع از پایان نامه ی خود، میتوانند مدرک فوق لیسانس ملی بگیرند. برای گرفتن مجوز تحصیل در هر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس باید شهریه ی تمامی دوره ی تحصیل و هزینه ی اقامت را بپردازید و رسید واریزی را ضمیمه ی پرونده ی خود کنید. برای تحصیل در مقطع لیسانس باید به صورت آنلاین تقاضای ثبت نام کنید. برای اینکه در یکی از دانشگاه های برتر لبنان در مقطع لیسانس تحصیل کنید، باید ویزای تحصیلی نوع آنرا بگیرید.دردوره یکارشناسی ۴ ساله ی درسی را سپری کنید. دانشگاه های لبنان بهترین روشهای آموزشی برای دانشجویان لیسانس ارائه می دهند. دانشجویانی که در این کشور مقطع تحصیلی لیسانس را انتخاب میکنند با توجه به نوع شهروندی، هزینه ی تحصیلشان متفاوت می شود. نامه ای که هدف تحصیل شما در آن نوشته شده باشد باید به دولت لبنان ارائه دهید و ضمانت حمایت مالی از خود در طی دوره ی تحصیلی و اقامت در کشور الزامیست چه در مقطع لیسانس چه در مقطع فوق لیسانس. نامه ی قبولی از دانشگاه لبنان مبنی بر اینکه صلاحیت تحصیل در این کشور را دارید را باید به سفارت تحویل دهید تا ویزای تحصیلی لیسانس بگیرید.

پذیرش و تحصیل در لبنان دکتری

برای آنکه واجد شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کشور لبنان باشید ، می بایست مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشید. این مدارک باید مورد تایید دانشگاه و مرتبط با رشته ای باشند که قصد تحصیل در آن را دارید. همچنین متقاضی باید به طور کلی نمرات و معدل خوبی داشته باشد در حدی که مورد قبول کمیته پذیرش دانشجویان در کشور لبنان واقع شود.لازم است بدانید که دانشجویان مقطع دکتری در برخی از دانشگاه ها پولی تحت عنوان شهریه نمی پردازند و به جای آن دانشجویان قراردادی را با دانشگاه امضا می کنند که طبق آن مبلغی ماهیانه به آنها پرداخت می شود ولی دانشجو متعهد میگردد که در زمینه تحقیقات و تدریس به این کشور خدمات ارائه دهد. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری ارائه ریز نمرات و مدارک و سوابق تحصیلی تمام دوره های پیشین تحصیلی نیز لازم است.همچنین فرد متقاضی باید ۳ نامه ی ارجاع داشته باشد و از جانب اساتید و یا کارمندان دانشگاه معرفی نامه داشته باشد. برای تحصیل در تمامی رشته ها شرکت در آزمون ورودی GRE اجباری است. اگر متقاضی تحصیل در یکی از رشته های زیست شناسی سلولی مولکولی و یا فیزیک نظری باشید علاوه بر آزمون کلی GRE باید در آزمون GRE مختص به رشته خودتان نیز شرکت کنید.فرد متقاضی باید نامه ای بنویسد و در آن علت و انگیزه خود را از تحصیل توضیح دهد. پیشنهاد می شود که در صورتی که امکان ، رزومه ای از سوابق تحصیلی و کاری خود تهیه کنید و به دانشگاه تحویل دهید. از آنجایی که زبان تدریس در بسیاری از دانشگاه های لبنان انگلیسی می باشد داشتن مدرک زبان انگلیسی و تسلط به آن امری ضروریست. دانشجویان باید حداقل نمره ۵.۵ آیلتس و یا نمره ۶۸ آزمون اینترنتی تافل را کسب کرده باشند.

ممکن است قبل از اینکه دانشگاه تصمیم نهایی را در مورد پذیرش یا عدم پذیرش دانشجویان اعلام کند، از آنها بخواهد که در مصاحبه حضوری شرکت کنند. روند اخذ پذیرش در مقطع دکتری به این صورت هست که متقاضی فرم درخواست آنلاین را دریافت میکند و بعد از پر کردن آن و جمع آوری مدارک مورد نیاز و مبلغی را بابت هزینه درخواست پرداخت کرده، آنها را به دفتر تحصیلات بیروت میفرستد یا ایمیل می کند.

هزینه تحصیل در لبنان

متوسط هزینه سالیانه تحصیل در کالج های کشور لبنان در سال ۲۰۱۷/ ۲۰۱۸ ، ۶۴۵۰ دلار برآورد شده است. این مبلغ ۵۶% ارزان تر از متوسط هزینه ملی کالج که ۱۴۸۱۷ دلار است ، می باشد. همچنین این مبلغ ۲۲% ارزان تر از متوسط هزینه کالج های ایالت همپشایر در جنوب انگلستان که ۸۲۴۸ دلار برای دو سال تحصیل می باشد ، برآورد شده است. هزینه تحصیل در کشور لبنان مانند هر کشور دیگری بسته به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد.دانشجویان در هر ترم هزینه ۱۲ تا ۱۸ واحد تحصیلی را پرداخت می نمایند. چنانچه دانشجویی تعداد واحدی کمتر یا بیشتر از این مقدار داشته باشد هزینه ی پرداختی وی محاسبه می شود. همچنین دانشجویانی که ترم تابستانه می گذرانند نیز ملزم به پرداخت هزینه با توجه به تعداد واحد هایی که دارند، می باشند.

لازم به ذکر است که دانشجویان کلیه رشته ها با توجه به تعداد واحد هایشان هزینه دانشگاه را در هر ترم پرداخت می نمایند به استثناء رشته های پزشکی و داروساری که مبلغ شهریه به صورت سالیانه پرداخت می شود.

 

تحصیل در خارج از کشور

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات