شرایط تحصیل در هند|مشاوره تحصیلی شهداد

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هند کشوری در جنوب آسیا که پایتخت آن دهلی نو است. کشور هند به صورت سنتی، بعنوان کشوری شناخته شده است که دانشجویان زیادی در سطح بین المللی علاقه مند به جذب و ادامه تحصیل در کشور هند میباشند. هند بعد از کشور چین، بعنوان یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان محسوب میشود که اقتصاد، نظام آموزشی این کشور در سالهای اخیر در حال رشد بوده است. در حال حاضر یکی از بزرگترین سیستم های آموزشی در جهان پس از چین و ایالات متحده را دارا میباشد. هزاران کالج و دانشکده اعم از خصوصی و دولتی در هند مستقر میباشد. نظام آموزشی عالی هند در جهان در رتبه بندی QS در رتبه ۲۴ جهانی قرار گرفت. بویژه از نظر کیفیت آموزشی آن در مهندسی و فناوری افراد توسط مؤسسه فناوری علوم هند بنگلور و مؤسسه معتبر فناوری هند IITS شناخته شده و معتبر است.اکثر کسانیکه قصد تحصیل در هند را دارند یکی از رشته های مهندسی،فناوری اطلاعات و علوم پزشکی را در نظر دارند چون هند در این سه رشته پشتوانه علمی بالایی دارد.هند دارای ۲۳ دانشگاه برتر است که ۹ تای آنها در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند که از این میان میتوان به دانشگاه دهلی، کلکته، بمبئی و بنارس اشاره نمود.

وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ایران در مجموع ۵۵ دانشگاه هند را مورد تأیید قرار داده است.این دانشگاهها عمدتا رشته های مدیریت، فناوری، صنایع غذایی، کشاورزی، اقتصاد، بیوتکنولوژی، علوم اجتماعی، علوم مهندسی را ارائه میدهند.جهت پذیرش در هند، متقاضیان میتوانند از طریق وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر جهت اخذ پذیرش در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس، پیش از شروع دوره خود اقدام نمایند یا دانشجویان خارجی متقاضی رشته های مهندسی،معماری یا برنامه ریزی میتوانند با استفاده از طرح پذیرش مستقیم دانشجویان خارجی (DASA) در دانشگاه مورد نظر پذیرش شوند. اگر کسی تابعیت کشور هند را دارا باشد و یا از شهروندان هند به شمار رود؛ جهت تحصیل در هند نیاز به اخذ ویزا ندارد و میتوانند بدون اخذ ویزا تحصیلی اقدام به تحصیل در دانشگاه های هند نماید.

تحصیل در هند – مقطع کارشناسی در هند

طول دوره ۳ الی ۴ سال و زبان تدریس انگلیسی میباشد.متقاضیان این مقطع بایستی دارای مدرک پیش دانشگاهی(ترجیحا معدل بالای ۱۳)باشند. هزینه تحصیل در این مقطع سالانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار برای رشته های علوم انسانی و ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار برای رشته های مهندسی و مدیریت میباشد.به طور کلی هزینه تحصیل در هند سالانه بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار خواهد شد.در این مقطع امکان خوابگاه، اقامت پس از تحصیل و گذراندن دوره های زبان قبل از شروع دانشگاه یک ترم یا دو ترم وجود دارد که دورههای آن سه ماهه با شهریه ۳۰۰، ۴ ماهه ۶۰۰، ۶ ماهه ۱۲۵۰ و یک ساله ۱۸۵۰ دلار میباشد.زمان اصلی ورود به دانشگاه در سپتامبر(شهریور ماه) و زمان دوم در ژانویه(دی ماه)میباشد و امکان بورسیه شدن وجود ندارد.

تحصیل در هند – مقطع کارشناسی ارشد در هند

متقاضیان این مقطع میتوانند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند که طول این دوره ۱ تا ۲ سال میباشد.متقاضیان بایستی دارای مدرک لیسانس(ترجیحا با معدل بالای ۱۴ و نمره زبان حداقل IELTS 5)باشند یا در دوره های آمادگی برای دانشگاه شرکت نمایند.هزینه تحصیل در هندوستان در این مقطع برای رشته های علوم انسانی سالانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار و برای رشته های مهندسی و مدیریت ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار میباشد و بطورکلی هزینه تحصیل در هندوستان سالیانه از ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار و هزینه زندگی (خوراک، پوشاک، حمل و نقل) سالانه حدود ۴۰۰۰ دلار است.دانشگاه هایی که در خواست در آنها ارائه میشود و متناسب با رشته متقاضی متفاوت است.

تحصیل در هند – مقطع دکترا در هند

متقاضیان این مقطع بایستی دارای مدرک فوق لیسانس (ترجیحا معدل بالای ۱۵) وIELTS 5 باشند که طول این دوره ۴ تا ۵ سال میباشد. زبان تدریس انگلیسی است. هزینه تحصیل در هندوستان در این مقطع سالانه برای رشته های علوم انسانی ۳۰۰۰ تا۴۰۰۰ دلار و برای رشته های مهندسی ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار میباشد که بطورکلی هزینه تحصیل در هند سالیانه از ۴۰۰۰تا ۵۰۰۰ دلار میباشد و هزینه زندگی (خوراک، پوشاک و حمل و نقل) سالانه حدود ۴۰۰۰ دلار میباشند. متقاضیان بایستی ویزای تحقیقاتی گرفته و به کشور هندوستان سفر کنند امکان خوابگاه و بورسیه شدن وجود دارد.

هزینه زندگی در هند

هزینه زندگی در مقایسه با بسیاری از کشورها پایین تر است به گونه ای که یک فرد مجرد با داشتن یک نفر همخانه میتواند با ماهیانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه زندگی میکند ودر صورتیکه همین فرد بخواهد به صورت مستقل زندگی کند هزینه ماهانه او حداکثر ۴۵۰ دلار است و لازم به ذکر است هزینه های اعلام شده به صورت نمونه میباشد و تمامی آیتم های هزینه ای یک زندگی بستگی به خود افراد دارد.

هزینه شهریه در هند به طور چشمگیری متفاوت است و دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر از دانشگاه های خصوصی هستند چراکه آنها توسط دولت تأمین میشوند. شهروندان هند معمولا کمتر از ۱۰۰ دلار در سال برای حضور در یک دانشگاه دولتی یا کالج پرداخت می کنند.هزینه های دانشگاه های خصوصی میتواند از ۴۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در یک سال بسته به مؤسسه و نوع رشته باشد. شهریه دانشگاه ها در هند متفاوت است اما دانشجو میتواند برای تحصیل درهند با حداقل ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار در سال در یکی از انستیتوهای فناوری آن کشور اقدام به تحصیل نماید.

تحصیل در خارج از کشور

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات