شرایط تحصیل در سوئد|مشاوره تحصیلی شهداد

انتخاب مکانی برای تحصیل در خارج از کشور ممکن است بزرگترین تصمیم زندگی شما باشد. از این رو، هر چیزی مرتبط به این تصمیم، باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد. کشور سوئد کشوری فوق العاده محبوب برای تحصیل است. این کشور میان پیشتازان جهانی در آموزش عالی قرار دارد و بخشی از شهرت خود را مدیون سیستم آموزش مستقلش است که در آن زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه ی گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. به عبارت دیگر آموزش عالی سوئد، گزینه ای عالی برای پرورش مهارت های فردی همراه با آزادی و مسئولیت پذیری می باشد. تعداد دانشجویان بین المللی که در حال تحصیل در دانشگاه های سوئد می باشند، روز به روز در حال افزایش است.

نظام آموزشی

تحصیلات پیش دانشگاهی

کودکان‌ از ۶ سالگی وارد دوره‌ آمادگی می‌شوند. آموزش‌ رسمی و اجباری کشور سوئد از هفت سالگی آغاز می‌شود و ۹ سال‌ طول‌ می‌کشد. در این‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ با محیط‌ و نحوه‌ آموزش‌ آشنا می‌شوند و زبان‌های سوئدی و انگلیسی، علوم‌ اجتماعی، علوم‌ طبیعی و ریاضیات‌ را می‌آموزند. در طول‌ تحصیلات‌ اجباری، دانش‌آموزان‌ بدون‌ امتحان‌ به‌ کلاس‌های بالاتر می‌روند و فقط‌ در سال‌ پنجم‌ و نهم‌ در امتحان‌ شرکت‌ می‌کنند که‌ برای ارزیابی نظام‌ آموزشی اجباری در سوئد است.از ۱۶ سالگی دانش‌آموزان‌ وارد دبیرستان‌ (Gymnasieskola) می‌شوند و در سه سال‌ دروس‌ نظری و عملی را می‌گذرانند. دروس‌ عمومی که‌ در همه‌ برنامه‌های آموزشی مشترک است، شامل‌ زبان‌های سوئدی و انگلیسی، مدنیت، تعلیمات‌ دینی، ریاضیات، علوم‌ طبیعی، تربیت‌ بدنی، هنر و بهداشت‌ است.در پایان‌ دوره‌ ۳ ساله‌ تحصیلات‌ دبیرستان، دانش‌آموزان‌ در امتحانات‌ نهایی که‌ برای هر درسی جداگانه‌ برگزار می‌شود، شرکت‌ می‌کنند که‌ تنها آزمون‌ این‌ دوره‌ است.در سوئد، مرکز ملی آموزش‌ (Skolverket) ارزیابی دبستان‌ها و دبیرستان‌ها و همچنین‌، تبیین‌ دروس‌ و نظام‌ آموزشی را به‌ عهده‌ دارد.

تحصیلات دانشگاهی

‌تحصیلات‌ دانشگاهی در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی امکان‌پذیر است. در سوئد ۷۰ مرکز آموزش‌ عالی زیر نظر وزارت‌ آموزش‌ و علوم (‌Ministry of Education and Science) فعالیت‌ آموزشی و پژوهشی دارند که‌ شامل‌ هشت دانشگاه‌ جامع، ۱۸ دانشگاه‌ و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی تخصصی و غیره‌ هستند. دفتر ملی پذیرش‌ دانشجو (VHS) که‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی تأسیس‌ کرده‌اند، فقط‌ مسئول‌ پذیرش‌ دانشجو در سطح‌ کارشناسی است. داوطلبان‌ ورود به‌ تحصیلات‌ عالی باید شرایط‌ خاصی را که‌ دانشکده‌ مربوط‌ دارد، احراز کنند. تحصیلات‌ دانشگاهی در کشور متناسب‌ با تحصیلات‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ است، بنابراین‌ گرایش‌ دیپلم‌ در انتخاب‌ رشته‌ دانشگاهی اهمیت‌ زیادی دارد. در کشور سوئد برای پذیرش‌ دانشجو در صورتی که‌ متقاضیان‌ یک رشته‌ بیشتر از گنجایش‌ دانشکده‌ مربوط‌ باشند، نمرات‌ دروس‌ دبیرستان‌ یا نمره‌ آزمون‌ سراسریی دانشگاه‌ها که‌ البته‌ شرکت‌ در آن‌ داوطلبانه‌ است، ملاکک پذیرش‌ دانشجو است. آزمون‌ سراسری مراکز آموزش‌ عالی به‌ منظور ارزیابی نظام‌ آموزشی در سوئد و معلومات‌ و توانایی‌های عمومی متقاضیان‌ به‌ عمل‌ می‌آید.

تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس

طول دوره ی تحصیلی در دانشگاههای سوئد ۳ الی ۴ سال است.  دروس در این مقطع اکثرا به زبان سوئدی ارائه می گردد و تسلط افراد به زبان سوئدی برای تحصیل در این مقطع الزامی است . شروع ترم ها در ماه های ژانویه و سپتامبر می باشد . برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدرک زبان در سطح ایلتس ۶ مورد نیاز است.یکی از مزیای شرایط تحصیل در سوئد این است که پس از اتمام تحصیل در این کشور شرایط شغلی برای فارغ التحصیلان مهیا شده و می توانند به راحتی مشغول به کار شوند. دانشجویان در مقطع لیسانس در دانشگاههای سوئد می توانند به مدت ده ساعت در هفته کار کنند و به ازای آن برای هر ساعت به طور متوسط بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت کنند که طبیعتا می تواند هزینه های زیادی از زندگی و تحصیل آن ها را پوشش دهد.

تحصیل در سوئد در مقطع فوق لیسانس

کشور سوئد از جمله کشور هایی است که تحصیل فوق لیسانس در آن می تواند مزایای زیادی داشته باشد. اول اینکه امکان کار و شغل بعد از تحصیل مقطع فوق لیسانس به طرز قابل توجهی مهیا است و همین باعث می شود که تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان زیادی داشته باشد دوم اینکه افرادی که در سوئد مقطع فوق لیسانس خود را بخوانند و مدرک خود را از یکی از دانشگاههای سوئد بگیرند شانس بیشتری برای قبولی در مقاطع بالاتر دکتری در همین دانشگاههای سوئد را خواهند داشت. این یک سوی مثبت تحصیل در سوند در این مقطع است و از سوی دیگر تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاههای سوئد به منظور اشتغال فرد دانشجو است بدین معنی که فرد دانشجو در حین تحصیل مبلغی را به عنوان حقوق به صورت ماهیانه دریافت خواهد کرد.

طول دوره ی فوق لیسانس در سوئد یک الی دو سال است. روس در این مقطع هم به زبان سوئدی هم به زبان انگلیسی ارائه می گردد . شروع ترم ها در ماه های ژانویه و سپتامبر می باشد . تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد مستلزم داشتن مدرک زبان در سطح ایلتس ۶.۵ می باشد. دانشجویان مقطع فوق لیسانس در سوئد امکان ۲۰ ساعت کار دانشجویی در هفته در خلال تحصیل را خواهند داشت که می تواند برای هزینه های زندگی دانشجویان کمک کننده باشد.

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

طول دوره دکتری در کشور سوئد ۴ تا ۵ سال می باشد ، دروس در این مقطع به دو زبان انگلیسی و سوئدی ارائه می شود برای تحصیل در مقطع دکتری مدرک زبان در سطح ایلتس ۷ مورد نیاز است هم چنین معدل فرد متقاضی باید در رده A  باشد. دانشجویان در حین تحصیل ۳۰ ساعت در هفته حق کار پاره وقت را دارا می باشند .به خاطر تسهیلات ویژه ای که کشور سوئد برای دانشجویان مقطع دکتری قائل است از دادن هزینه هایی به صورت ماهانه و حقوق طور برای ساپورت مخارج تحصیلی و زندگی دانشجو گرفته تا امکانات دیگر خود دانشگاه و مهیا کردن آینده ی شغلی مناسب برای دانشجویان، همواره تحصیل در سوئد در مقطع دکتری متقاضیان زیادی داشته است.تحصیل در سوئد در مقطع دکتری به دو صورت پرداخت شهریه و امکان گرفتن بورسیه های تحصیلی با فراهم کردن شرایطی خاص، وجود دارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

تحصیل در خارج از کشور

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات