شرایط تحصیل در روسیه|مشاوره تحصیلی شهداد

 

کشور روسیه در همسایگی کشور های فنلاند، بلاروس، قزاقستان، کره شمالی، لتونی، لیتوانی، گرجستان و چین و مغولستان است. پایتخت کشور روسیه شهر مسکو و زبان  این کشور روسی می باشد. شهر مسکو که از شهر های بزرگ این کشور  است در بخش مرکزی اروپا واقع است که قدمتی تاریخی دارد و حدودا در سال ۱۱۴۷ به وجود آمده است. این شهر از بزرگترین مراکز علمی و پژوهشی و فرهنگی این کشور است که بالغ بر ۸۰ دانشگاه و مرکز آموزشی دارد. علاوه بر شهر مسکو شهر سنت پترزبورگ از دیگر شهرهای مسکو است. کشور مسکو دارای ۴۹ ایالت و یا استان و ۲۱ جمهوری می باشد. کشور ۱۴۸ میلیون نفری روسیه دارای ملیت هایی زیادی در میان مردمان خود است که همگی پیرو مذهب و کلیسای ارتودوکس هستند.

تحصیل در مقطع لیسانس

مقطع تحصیلی لیسانس در کشور روسیه یک دوره ۴ ساله است. در این مقطع ،امکان تحصیل رایگان در روسیه وجود ندارد.به دانشجویان این مقطع تحصیلی مجوز ۱۰ساعت کار در طول هفته داده می شود که دانشجویان در ازای آن برای هرساعت ۸ تا ۱۰ دلار دریافت می کنند که با درآمد حاصله می توانند هزینه های زندگی در روسیه را پوشش دهند. زبان تدریس در دانشگاههای روسیه در مقطع لیسانس زبان روسی است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس

دوره فوق لیسانس دانشگاه های روسیه به مت ۵/۱تا ۲ سال به طول می انجامد باتوجه به زبان تحصیل در این مقطع تحصیلی که به دو زبان انگلیسی و روسی می باشد هزینه تحصیل دانشجو متفاوت می گردد. به طوری که هزینه تحصیل انشجویان مقطع فوق لیسانس دانشگا های روسیه به زبان روسی برای هر سال تحصیلی در حدود ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار می باشد. چنانچه دانشجویان بخواهند تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاههای روسیه را به زبان انگلیسی بگذرانند، هزینه تحصیل آن ها ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار گرانتر از تحصیل به زبان روسی می گردد. دانشجویان در این مقطع تحصیلی بهتر است از کمک هزینه ها یا بورسیه هایی که دولت روسیه به دانشجویان متقاضی اعطا می گردد استفاه نمایند . البته دانشحویان باید شرایط لازم را برای دریافت این کمک هزینه ها داشته باشند. به دانشجویان مقطع فوق لیسانس مجوز ۲۰ساعت کار در طول هفته برای جبران بخشی از هزینه های تحصیل وزندگی داده می شود.

تحصیل در مقطع دکتری

در مقطع دکتری امکان تحصیل رایگان در روسیه با بورسیه تحصیلی میسر می باشد البته باید دانشجویان شرایط لازم برای بورس شدن را داشته باشند در غیر این صورت دانشجویان می بایست برای دوره ۲ تا ۴ ساله این مقطع تحصیلی ۲۰۰۰ الی ۵۰۰۰ دلار در سال شهریه تحصیل بپرازند. البته دانشجویان این مقطع نیز می توانند از حق کار استفاه نمایند. به دانشجویان این مقطع مجوز ۳۰ساعت کار در طول هفته داده می شود تا بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل خورا جبران نمایند.

تحصیل در رشته‌های پزشکی در روسیه

شرایط ادامه تحصیل در روسیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل وجود دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی و همچنین مورد تایید بودن وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، در میان متقاضیان ایرانی از اعتبار بالایی برخوردار است. علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در روسیه می‌توانند به زبانهای روسی و همچنین انگلیسی مدر دانشگاه‌های این کشور تحصیل نمایند.

نظام آموزش عالی پزشکی در روسیه متشکل از دوره‌های زیر می‌باشد:

طول مدت زمان دوره آموزش

تحصیل پزشکی عمومی ۶ سال

تحصیل پزشکی ورزشی ۶ سال

تحصیل تخصص کودکان ۶ سال

تحصیل دندانپزشکی ۵ سال

تحصیل داروسازی ۵ سال

تحصیل روانشناسی بالینی ۶ سال

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه های مسکو در رشته های مهندسی مانند هوافضا، مکانیک، الکترونیک ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار می باشد. هزینه خوابگاه در مسکو ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال می باشد. دانشجویان می توانند برای هزینه های زندگی دانشجویی خود مبلغی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه هزینه کنند. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه ۳۰۰۰ دلار در سال و دوره های دندان پزشکی مبلغی بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال می باشد. در خوابگاه دانشجویان موظفند قوانین را رعایت کنند و طبق مقررات خوابگاه رفتار کنند در غیر این صورت ممکن است دانشجو از خوابگاه یا حتی از دانشگاه اخراج شود.

بورسیه تحصیلی در روسیه

در صورت بورس شدن دانشجو امکان تحصیل رایگان در روسیه برای او میسر می گردد. باتوجه به اینکه دانشجویان مقطع دکتری ۲۰۰۰ دلار در ماه حقوق در یافت می کنند همواره رقابت تنگاتنگی میان دانشجویان ایرانی برای کسب بورسیه تحصیلی و مزایای آن در کشور روسیه وجود داشته است. در صورت بورس شدن دانشجو در کشور روسیه کلیه هزینه های زندگی و تحصیل او رایگان می گردد . از شرایط مور نیاز دانشجویان برای بورسیه تحصیلی می توان به داشتن مدرک آیلتس زبان ، داشتن توصیه نامه از اساتید، داشتن مقالات معتبر و تالیفات و… اشاره نمود . دانشکده مطالعات روسیه و اسیا اس ار ای اس ، بورسیه تحصیل رایگان در روسیه و اتحاد جماهیر شوروی سابق را ارایه می دهد که بیشتر برای دانش جویان امریکایی است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

تحصیل در خارج از کشور

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات