شرایط تحصیل در مجارستان|مشاوره تحصیلی شهداد

اگر شما علاقه مند به فرهنگ و سنت های یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی هستید , می توانید در مورد رفتن به مجارستان فکرکنید. این کشور بخاطر مناظر زیبا , شیوه زندگی , استانداردهای ایمنی و هزینه زندگی به عنوان یک مقصد محبوب برای افراد در سراسرجهان تبدیل شده است  و از آنجایی که سال ۲۰۰۴ مجارستان به عضویت اتحادیه اروپا در آمد , شمار خارجی ها در این کشور به مراتب افزایش یافته است.از سال های گذشته مجارستان را به عنوان یک کشور کمونیستی میشناختند اما هم اکنون این کشوردارای یک اقتصاد پر جنب و جوش است که سطح بالایی از سرمایه گذاری نرخ رشد اقتصادی این کشور را تقویت کرده است به طوری که بزرگترین نرخ افت بیکاری در اروپا را از آن خود کرده است به همین علت تعداد زیادی از اعضای اتحادیه اروپا برای یافتن شغلی بهتر به این کشور مهاجرت می کنند.بعضی ها علاقه دارند که تحصیل در مجارستان پزشکی را دنبال کنند و به این گرایش در این کشور علاقه ی زیادی دارند.

بخش قابل توجهی از جمعیت مهاجرین مجارستان را شرکت های چند ملیتی که در بوداپست ( پایتخت مجارستان ) هستند  تشکیل می دهد.مجارستان در مقایسه با اروپای غربی و ایالات متحده بسیار ارزان است . یک کشور بزرگ , استثنائی و دارای اقتصاد پایدار.این در حالیست که بوداپست موفق به کسب رتبه ۱۰۰ در زمین آموزش , رتبه ۹۰ در فرهنگ و محیط زیست و هم چنین رتبه ۹۱.۷ در زمینه مراقبت های بهداشتی شد . زبان رسمی مردم مجارستان ، مجاری است و واحد پول آنها فورینت می باشد. کشور مجارستان از ۱۹ شهر تشکیل شده ، که شهر های مهم آن به جز بوداپست عبارتند از : پچ ، دبرسن ، سگد ، گیور و میشکوالتس.

تحصیل در مجارستان تا سن ۱۸ سالگی اجباری می باشد که بعد از طی این مقاطع تحصیلی به دانش آموزان مدرک دیپلم داده میشود بعد از این دوره دانش آموزان می توانند وارد دانشگاه شوند زیرا یکی از اصلی ترین شرایط ورود به دانشگاه های مجارستان داشتن مدرک دیپلم میباشد. تحصیل در دانشگاه های مجارستان ۲ترم در سال است که شروع آنها جهت اخذ پذیرش در ماه های سپتامبر و ژانویه می باشد. البته متقاضیان ادامه تحصیل در دوره های پیش دانشگاهی و کارشناسی می بایست از ۱ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به ثبت نام کنند و دانشجویان متقاضی اعزام دانشجو و ادامه تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باید از ۳ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به ثبت نام ، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان ، موردنظر کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس مجارستان

از شرایط اعزام دانشجو به مجارستان و تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم است. دانشجویان در مقطع کارشناسی میتوانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و در هفته مبلغی حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو حقوق دریافت کنند که این حقوق می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را تامین کند. تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های مجارستان ۱ تا ۲ سال زمان برده و دانشجویان در این مدت میتوانند ۲۰ ساعت در هفته را کار کنند و در مقطع دکترا که حدود ۳ سال زمان میبرد دانشجو می تواند ۳۰ ساعت در هفته را کار کند.

تحصیل در مجارستان دکترا

مجارستان همیشه در مرکز مبادلات فرهنگی و فکری قرار دارد. دانشگاه های آن همچنان این سنت را ادامه می دهند و ۶۰۰ سال از تاریخ دانشگاهی را به عنوان مدرن، بین المللی و رویکرد آموزش مدرک دکترا به کار می گیرند.یک دکتری مجارستانی ترکیبی ابتکاری از آموزش های آکادمیک دقیق و تحقیقات علمی سنتی را با طیف وسیعی از برنامه های زبان انگلیسی ارائه می دهد.همه اینها باعث می شود مجارستان، تحقیقاتی در زمینه تحصیلات تکمیلی، بسیار عالی باشد.

شهریه دانشگاه های مجارستان

شهریه دانشگاه های مجارستان بسیار پایین ومقرون به صرفه بوده و در دانشکده های مختلف متفاوت است. دانشجویان تحت بودجه دولتی نیاز به پرداخت شهریه ندارند. دانشجویان غیر اروپایی و بین المللی باید شهریه ای حود ۲۰۰۰ یورو در سال پرداخت کنند.

دانشگاه های معتبر در مجارستان

در اینجا به معرفی چند کالج بین المللی مجارستان و شرایط تحصیل و پذیرش از این دانشگاه ها در مجارستان ، می پردازیم:

کالج مک دانیل: کالج مک دانیل دارای امکانات خوابگاه دانشجویی نیست و دانشجویان میبایست جهت سکونت در کشور مجارستان یک آپارتمان اجاره کنند. دانشجویان در کالج مک دانیل علاوه بر اینکه برای ورود به دانشگاه آموزش های لازم را توسط اساتید مجرب میبینند میتوانند در کلاسهای آموزش زبان نیز شرکت کنند. در کالج مک دانیل علاوه بر ارائه دوره پیش دانشگاهی در رشته های علوم انسانی، فنی و مهندسی و زبان انگلیسی تعدادی از شته های علوم انسانی را در مقطع لیسانس نیز ارائه میدهد. دانشجویان بعد از اتمام دوره کالج و کسب نمره قبولی میتوانند به دانشگاه های فنی-مهندسی و پزشکی مجارستان راه یابند. دانشگاه فنی بوداپست تنها دانشگاه در اروپا است که تدریس در آن به ۶ زبان میباشد. در کالج مک دانیل شهریه سالانه برای دوره پیش دانشگاهی حدود ۵۲۰۰ یورو و برای مقطع لیسانس حدود ۷۵۰۰ یورو می باشد و هزینه ثبت نام و صدور پذیرش در کالج مک دانیل برای دانشجویان حدود ۴۰۰ یوو می باشد.

کالج اویسینا :کالج اویسینا واقع در شهر بوداپست است و از نظر امکانات آموزشی و خوابگاهی شرایط خوبی را در اختیار دانشجویان قرار میدهند. کالج اویسینا دوه های پیش دانشگاهی رشته های فنی و مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی و مقطع سوم دبیرستان ارائه می شود. همچنین برای دانشجویانی که مدرک زبان ندارند دوره های آموزشی زبان انگلیسی برگزار میشود. خوابگاه های کالج اویسینا همگی دارای کلیه امکانات رفاهی از جمله: اینترنت، تلفن، لباسشویی، تخت، مبلمان، رستوران غذاهای ایرانی و خارجی با قیمتی بسیار کم و … میباشند

تحصیل در خارج از کشور

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات