تحصیل در کشور بلژیک|مشاوره تحصیلی شهداد

کشور بلژیک واقع در غرب اروپا و با کشورهای آلمان ، هلند، فرانسه و لوکزامبورگ همسایه است.کشور بلژیک از بنیانگذاران اصلی اتحادیه اروپا است و مقر اصلی آن در پایتخت کشور بلژیک یعنی شهر بروکسل میباشد. یکی از راه های مهاجرت به بلژیک اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد. اغلب دانشگاه های بلژیک در سطح بسیار بالای علمی می باشند و مدارک آنها در سطح جهانی قابل تایید است. هزینه های زندگی و تحصیل در بلژیک در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی کمتر است و از نظر اقتصادی وضعیت خیلی خوبی دارد. بان رسمی مردم بلژیک: هلندی، آلمانی و فرانسوی می باشد البته در مناطق مختلف متفاوت است. در شمال بلژیک مردم بیشتر به زبان هلندی صحبت میکنند، در جنوب به زبان فرانسه و در بخش والونیا که در جنوب بلژیک است اغلب مردم به زبان آلمانی صحبت میکنند و در پایتخت بلژیک یعنی شهر بروکسل به دو زبان هلندی و فرانسوی صحبت میکنند.

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در بلژیک میتوانند در دانشگاه ها یا موسسات آموزشی عالی به تحصیلات خود ادامه بدهند. در موسسات آموزش عالی رشته هایی همچون موسیقی، بهداشت، معماری و … تدریس میشود که شامل دو مرحله میشود. در مرحله اول آموزش ها به صورت عملی است و در مرحله دوم به صورت دانشگاهی و پژوهشی می باشد.

تحصیلات‌ این دوره در کشور بلژیک به‌‌طور کلی بر سه‌ دسته‌ است : آموزش‌ ابتدایی، متوسطه‌ و دبیرستان.

دوره‌های ابتدایی و متوسطه، شامل‌ آموزش‌ ویژه‌ نظری و عملی با توجه‌ به‌ وضعیت‌ روحی و جسمی کودکان و نوجوانان‌ است. آموزش‌ دبیرستان‌ شامل‌ ۶ سال‌ (از ۱۲ تا ۱۸ سالگی) است‌ که‌ دروس‌ آن‌ در سه‌ سال‌ اول‌ برای همه‌ دانش‌آموزان‌ مشترک است‌ و پس‌ از اتمام‌ آن‌ هر دانش‌آموز می‌تواند به‌ تحصیل‌ در رشته‌ مورد علاقه‌ خود بپردازد. در این‌ دوره‌ چهار گونه‌ آموزش‌ وجود دارد.

  • آموزش‌ عمومی (ASO) آموزش‌ نظری که مبنای آموزش‌ در دبیرستان‌ است.
  • آموزش‌ فنی (TSO) آموزش‌ دروس‌ عمومی و فنی که پس‌ از پایان‌ این‌ دوره، دانش‌آموزان‌ جذب‌ بازار کار می‌شوند.
  • آموزش‌ هنری (KSO) آموزش‌ عمومی هنر در سطح‌ گسترده.
  • آموزش‌ فنی حرفه‌ای (BSO) آموزش‌ عملی برای نوجوانانی که در صدد کسب‌ مهارت‌ ویژه‌ در کنار آموزش‌ عمومی هستند.

دوره شش ساله آموزش‌ دبیرستان‌ به‌ سه‌ دسته‌ تقسیم‌ می‌شود که‌ هر کدام دو سال‌ طول‌ می‌کشد.

پس‌ از پایان‌ سومین‌ سال، دانش‌آموز می‌تواند یکی از رشته‌های BSO, KSO, TSO, ASO را انتخاب‌ کند و در مرحله‌ سوم‌ به‌ موضوعات‌ خاص‌ مربوط‌ به‌ انتخاب‌ شغل‌ توجه‌ می‌شود. پس‌ از پایان‌ این‌ مرحله‌ دانش‌آموز موفق‌ به‌ اخذ مدرک دیپلم‌ دبیرستان‌ می‌شود. در بلژیک، برای ورود به‌ آموزش‌ عالی (HO) گذراندن‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی (BVL) الزامی است.

‌‌تحصیلات دانشگاهی

‌آموزش‌ عالی در بلژیک شامل‌ تحصیلات‌ در دانشگاه‌ یا مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی است.در مؤ‌سسات‌ آموزش عالی (HOBU) امکان‌ تحصیل‌ در رشته‌های گوناگون ‌معماری، بهداشت، موسیقی، نمایش‌ و… وجود دارد. برنامه‌های آموزشی طی یک یا دو دوره‌ انجام‌ می‌شود. دوره‌ اول‌ آموزش‌ همراه‌ با کار عملی، برای دستیابی به‌ مهارت‌ همراه‌ با علم‌ و دوره‌ دوم‌ به‌ صورت‌ دانشگاهی (آکادمیک) همراه‌ با پژوهش‌ و همکاری با دیگر دانشگاه‌های داخل‌ یا خارج‌ از کشور است. در حال‌ حاضر حدود ۳۰ مؤ‌سسه‌ آموزش‌ عالی در بلژیک فعالیت‌ دارند.برای ورود به‌ دانشگاه‌ها ارائه‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ بلژیک یا دیپلم‌ دبیرستان‌ کشورهای دیگر که‌ به‌ تأیید وزارت‌ آموزش، تحقیقات‌ و تشکیلات کشور بلژیک رسیده‌ باشد، الزامی است. دانشجویانی که‌ مایل‌ به‌ تحصیل‌ در رشته‌های فنی و مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی هستند، باید در امتحان‌ ورودی نیز شرکت‌ کنند. تحصیلات‌ دانشگاهی در بلژیک در حال‌ حاضر شامل‌ ۱۸ رشته‌ تحصیلی با ۸۰ گرایش‌ است.

نظام‌ آموزشی به‌ دو صورت‌ نیم‌ سال‌ و سالانه‌ است. هر سال‌ تحصیلی شامل‌ دو نیم‌ سال‌ ۱۳ هفته‌ای یا یک نظام‌ سالانه‌ ۲۶ هفته‌ای است. کشور بلژیک به‌ دو منطقه‌ فرانسوی زبان‌ و هلندی زبان‌ تقسیم‌ می‌شود که‌ البته‌ در دانشگاه‌ها نیز تدریس‌ و تحصیل‌ به‌ این‌ دو زبان‌ صورت‌ می‌گیرد.

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی بلژیک

تحصیل در بلژیک در مقطع لیسانس بین ۳ تا ۴ سال زمان میبرد. در این دوره اساتید مربوطه تنها سرفصل ها و منابع را به دانشجویان آموزش میدهد و قسمت های اصلی دروس را خود دانشجویان باید مطالعه کنند و به تحقیق بپردازند. در مقطع لیسانس دانشجویان میتوانند ۱۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند و مبلغی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ یورو در هفته حقوق بگیرند که این مبلغ هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را به نسبت بسیار زیادی پوشش میدهد. هزینه زندگی دانشجویی در این مقطع تحصیلی در ماه مبلغی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو میباشد که شامل: بیمه، مسکن ، خوراک ، رفت و آمد و … میشود.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد بلژیک

ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع فوق لیسانس میتواند یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل برای دوره های دکترا را دارند. دوره فوق لیسانس دانشگاه های بلژیک حدود ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد. مدارکی که دانشجویان جهت اخذ پذیرش دانشگاه های بلژیک در مقطع فوق لیسانس نیاز دارند عبارتند از: سوابق تحصیلی، مدرک زبان آیلتس یا تافل، مدارک کامل شناسایی و معرفی یک حساب بانکی که نشان دهنده پشتوانه مالی دانشجو برای هزینه های یکسال میباشد. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس میتوانند در هفته ۲۰ ساعت کار کنند و مبلغی حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هفته دریافت نمایند.

تحصیل در مقطع دکترا یا PHD بلژیک

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع دکترای یا میتوانند از بورسیه تحصیلی بلژیک استفاده کنند یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی میشوند حقوق ماهانه حدود ۲۰۰۰ دلار دریافت میکنند به همین خاطر رقابت جهت اخذ بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

دانشگاه‌های بلژیک شهریه‌های متفاوتی را بر مبنای منطقه‌ای که در آن قرار دارند، از دانشجویان دریافت می‌کنند. به‌طور کلی، بلژیک به سه منطقه جامعه فلامان، جامعه فرانسوی و جامعه آلمانی تقسیم می‌شود و اغلب دانشگاه‌های این مناطق شهریه‌ای بیش از ۸۳۵ یورو در سال از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا دریافت نمی‌کنند.دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به بلژیک می‌آیند، شهریه‌ای مطابق با دستورالعمل‌های ARES (اداره پژوهش و تحصیلات تکمیلی) پرداخت می‌کنند. اما در هر صورت شهریه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نباید بیش از ۵ برابر شهریه‌های عادی (۴۱۷۵ یورو) باشد.

قابل ذکر است کسانی که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه های معتبر به پایان رسانده باشند و مدرک زبان آیلتس یا تافل و مقالات بین المللی داشته باشند از شانس بیشتری جهت اخذ بورسیه تحصیلی برخوردارند همچنین دانشجویان میبایست اقدام به جلب نظر یک استاد راهنما جهت تاییدیه پایان نامه خود کنند. زبان تدریس در اغلب رشته های مقطع دکترا انگلیسی میباشد. دانشجویان مقطع دکترا میتوانند ۳۰ ساعت در هفته را مشغول کار شوند و حقوقی حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ یورو در هفته دریافت کنند

محدودیت سنی برای تحصیل در بلژیک

محدودیت سنی خاصی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک وجود ندارد.

تحصیل در خارج از کشور

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات