معرفی دانشگاه سوربُن|مشاوره تحصیلی شهداد

دانشگاه سوربُن به فرانسوی:( La Sorbonne) قدیمی‌ترین دانشگاه کشور فرانسه بود. سوربن همان دانشگاه پاریس است که به‌اختصار «سوربن» نامیده می‌شود. این دانشگاه نام خود را از دانشمند سدهٔ ۱۳ میلادی، روبر دو سوربن، مؤسس کالج سوربن گرفته‌است. همهٔ دانشکده‌های این دانشگاه قبلاً به صورت یک مجموعه در مرکز پاریس بوده، اما امروز این دانشگاه به چند دانشگاه مختلف تقسیم شده‌است. بخش مهمی از آموزش عالی فرانسه در زمینه‌های ادبیات، زبان‌شناسی، علوم اجتماعی و فلسفه و علوم مهندسی در دانشگاه‌های سوربن قدیم و سوربن جدید است.

ایرانیان سرشناس زیادی در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. بسیاری از دانشگاه‌های پاریس در حال حاضر «سوربن» نامیده می‌شوند و خود را شعبه‌ای از سوربن می‌نامند. از جمله:

 • پاریس( I پانتئون سوربن)
 • پاریس( III سوربن جدید)
 • پاریس ( IV پاریس سوربن)
 • پاریس ( V پاریس دکارت)
 • پاریس VI (پیر و ماری کوری)

 

دانشگاه پاریس ۱

دانشگاه پاریس ۱ یا پانتئون-سوربن ( Pantheon-Sorbonne University) یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه پاریس محسوب می‌شود. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های فرانسه و مهم‌ترین مراکز تحقیقاتی و آموزشی در فرانسه است. دانشگاه پانتیون سوربن از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فرانسه است که در سال ۱۲۵۳ تأسیس‌شده است. نام این دانشگاه برگرفته از نام دانشمند قرن سیزدهم رابرت سوربن مؤسس کالج زبان سوربن گرفته‌شده است. درگذشته دانشکده‌های این دانشگاه به‌صورت متمرکز در مرکز پاریس بوده است، اما امروزه حدوداً ۹ دانشگاه بانام سوربن درجاهای مختلف فرانسه تأسیس‌شده است. دانشگاه پانتیون سوربون قصد دارد که قطب مهمی از پژوهش و آموزش در سراسر اروپا در قرن بیست و یکم باشد.

طبق رده‌بندی نشریهٔ Times ، دانشگاه پانتیون سوربون، در شمار ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرارگرفته است. ازنظر تاریخی، این دانشگاه بخشی از دانشگاه پاریس است که قبلاً به چندین دانشگاه تقسیم‌شده است. انقلاب فرهنگی که در سال ۱۹۶۸ در فرانسه شکل گرفت، منجر به تقسیم دومین دانشگاه قدیمی جهان، یعنی دانشگاه پاریس به ۱۳ دانشگاه مستقل شد. این دانشگاه، به‌جای داشتن دانشکده‌های مجزای حقوق، اقتصاد یا انسان‌شناسی، به واحدهای پژوهش و اطلاعات تخصصی بسیاری تقسیم‌شده است. همچنین در این دانشگاه، به رشته‌های سنّتی مثل تاریخ، جغرافیا، فلسفه، تاریخ هنر، باستان‌شناسی، اقتصاد، حقوق و علوم سیاسی که در دانشگاه فرانسه تدریس می‌شده، رشته‌های دیگری مثل هنرهای تجسمی، مدیریت بازرگانی، جهانگردی و ارتباطات، اضافه‌شده است.

دانشکده‌های دانشگاه پانتئون سوربن:

 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده تاریخ هنر و باستان‌شناسی
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده جغرافیا
 • دانشکده تاریخ
 • دانشکده هنر
 • دانشکده ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده حقوق

دانشگاه پاریس ۳

دانشگاه پاریس ۳ یا سوربن جدید۱ به فرانسوی:( Université de la Sorbonne Nouvelle , Paris III) یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه پاریس محسوب می‌شود.این واحد در سال ۱۹۷۱ از دانشگاه پاریس جدا شد. عمدتاً رشته‌های هنری و علوم انسانی در این دانشگاه تدریس می‌شود. این دانشگاه در ۹ مرکز متفاوت تقسیم‌بندی شده‌است. واحد مرکزی این دانشگاه در محله لاتین پاریس قرار دارد.

دانشگاه پاریس ۴

دانشگاه پاریس ۴ یا پاریس-سوربن به فرانسوی:( Paris-Sorbonne University) یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه پاریس محسوب می‌شود.این واحد در سال ۱۹۷۰ از دانشگاه پاریس جدا شد. عمدتاً رشته‌های علوم انسانی و دانشکده‌های زبان در این دانشگاه تدریس می‌شود. این دانشگاه در ۱۲ پردیس دانشگاهی تقسیم‌بندی شده است. که ۷ پردیس این دانشگاه در محله لاتین پاریس شامل ساختمان قدیمی سوربن قرار دارد.

دانشگاه پاریس ۵

دانشگاه پاریس ۵ یا دکارت پاریس به فرانسوی: (Paris Descartes University) یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه پاریس محسوب می‌شود.این واحد در سال ۱۹۷۰ از دانشگاه پاریس جدا شد.این دانشگاه شامل پردیس دانشگاهی پزشکی دانشگاه سوربن است. این دانشگاه یکی از بهترین و پراعتبارترین دانشگاههای فرانسوی در زمینه پزشکی، حقوق، اقتصاد، علوم کامپیوتر و روانشناسی است.

دانشگاه پاریس ۶

دانشگاه پاریس ۶ یا پیر و ماری کوریبه فرانسوی: (Pierre and Marie Curie University) یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه پاریس است. قدمت این دانشگاه به سال ۱۱۰۹ میلادی برمی گردد.این دانشگاه قبلاً دانشکده علوم دانشگاه سوربن (دانشگاه پاریس) بوده (به فرانسوی: Faculté des sciences de Paris) که در سال ۱۹۷۱ و در پی جنبش مه ۱۹۶۸ فرانسه و تقسیم دانشگاه پاریس به ۱۳ دانشگاه، به عنوان دانشگاه پاریس ۶ تأسیس شده است. ساخت ساختمان کنونی دانشگاه پاریس ۶ به عنوان دانشکده علوم دانشگاه سوربن (کمپ دانشگاهی ژوسیو) در دهه ۱۹۵۰ میلادی شروع شد. این دانشگاه قبلاً دانشکده علوم دانشگاه سوربن بوده. دانشگاه پاریس ۶ در سال ۱۹۷۱ و در پی تقسیمات دانشگاه سوربن (دانشگاه پاریس) تأسیس شد. همه دانشکده‌های فنی مهندسی دانشگاه سوربن، امروز دانشگاه پیر و ماری کوری (دانشگاه پاریس ۶) را تشکیل می‌دهند. این دانشگاه در میدان ژوسیو در محله لاتین پاریس کنار رود سن واقع شده است.

 

تحصیل در خارج از کشور

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات