معرفی رشته پزشکی | معرفی رشته های دانشگاهی

پزشکی یک دانش کاربردی است که هدف آن حفظ و ارتقای تندرستی، درمان بیماری ها و توانمند شازی آسیب دیدگان است. این منظور با شناخت بیماری ها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آنها به انجام می رسد.
این رشته مناسب کسانی است؟ یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه و تحقیق را در حد بسیار گسترده داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو علاقمند و کوشا نباشد و تنها برای عنوان دکتری وارد این رشته شده باشد، به احتمال زیاد حتی در اخذ مدرک پزشکی عمومی هم دچار دشواری خواهد شد چون دوره تحصیل بسیار طولانی و مباحث درسی بسیار حجیم و گسترده هشتند.
در حال حاضر در ایران نظام آموزش پزشکی شامل ۴ دوره ی علوم پایه، فیزیوپاتولوژی ، کارآموزی بالینی(استیجری) و کارورزی بالینی(اینترنی) است
۵ترم اول دوره تحصیل پزشکی که معادل ۹۷ واحد درسی است. ملاک قبولی دروس کسب نمره ۱۰ از بیست می باشد و در پایان این دوره یک امتحان ۲۰۰ سوالی تحت عنوان آزمون جامع علوم پایه برگزار می شود که دانشجو با کسب حدقال نمره ۹۰ از ۲۰ وارد مقطع بعدی یعنی فیزیوپاتولوژی می شود. این امتحان قبلا بصورت کشوری بوده اما در سال های اخیر بصورت قطبی برگزار می شود، به این صورت که هر چند دانشگاه باهم یک قطب را تشکیل داده و سوالات هر قطب با قطب های دیگر متفاوت است.
مقطع فیزیوپاتولوژی:
دانشجویانی که آزمون جامع علوم پایه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند وارد این مقطع می شوند. این دوره شامل ترم ۶ و ۷ پزشکی است که بیشتر کلاس ها در دانشکده ها و گاها در بیمارستان برگزار می شود. این دوره شامل ۳۱ واحد درسی بوده و عمده مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می شود.
مقطع کارآموزی(استیجری):
این دوره که بعد از فیزیوپاتولوژی قرار دارد، شامل ۹۵ واحد درسی است که در طی ۲۱ ماه ارائه می شود.در این دوره دانشجویان روش برخورد با بیمار، نحوه تشخیص و نحوه درمان بیماری ها را بصورت عملی در بیمارستان فرامی گیرند. نمره قبولی در این دوره ۱۲ از ۱۰ است و معدل کل این دوره نیز باید حداقل ۱۴ باشد؛ درغیراینصورت دانشجو باید دروسی را که در آنها نمره کمتر از ۱۴ کسب کرده دوباره بگذراند تا معدل به بالای ۱۴ برسد.
در پایان این دوره امتحان پیش کارورزی (پره انترنی) برگزار می شود و شرط ورود به دوره بعد است. درصورت عدم کسب نمره قبولی در این امتحان، حداکثر ۴ مرتبه به فاصله هر ۶ ماه یکبار، دانشجو می تواند دوباره در این امتحان شرکت

۵/۵ - (۹ امتیاز)

تجربی

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات