معرفی رشته مهندسی راه آهن | معرفی رشته های دانشگاهی

با توجه به پیشرفت روز افزون کشور و نیاز به توسعه ناوگان حمل و نقل و کم خطر بودن حمل و نقل با راه آهن نسبت به حمل و نقل جاده ای، مهندسی راه آهن کم کم مسیر خود را از صنعت کشور جدا کرده و خود به یک صنعت مستقل تبدیل می شود.
این رشته مناسب چه کسانی است؟دانشجویان این رشته بهتر است از روابط عمومی بالایی برخوردار باشند و به دروس ریاضیات و گاهاً به نرم افزار های طراحی و تحلیل سازه علاقه مند باشند و نیز فاکتور های یک مدیر کارامد را نیز در خود ببینند، همچنین با توجه به گستردگی جغرافیایی شبکه ی ریلی کشور باید توانایی کار در شرایط آب و هوایی و محیط های مختلف را داشته باشند.
گرایش ها: با توجه به گستردگی صنعت راه آهن در کشور رشته ی مهندسی راه آهن در مقطع کارشناسی به سه زیر شاخه ی مهندسی راه آهن و جَریِه (مهندسی ماشین های ریلی)، مهندسی راه آهن و ابنیه فنی (مهندسی خط و سازه های ریلی) و مهندسی راه آهن و بهره برداری ( مهندسی حمل و نقل ریلی) تقسیم شده است.
واحد های درسی: از واحد های درسی این رشته به تفکیک زیر شاخه باید گفت که از ۱۴۴ واحد رشته های مهندسی، مهندسی ماشین های ریلی با مهندسی مکانیک چیزی حدود ۱۲۰ واحد مشترک دارند که این ۱۲۰ واحد شامل دروسی از قبیل استاتیک، دینامیک، ترمودینامیک، طراحی اجزا، مکانیک سیالات و … می باشد. حدود ۲۴ واحدی که مستقل از مهندسی مکانیک است شامل دروسی از قبیل: طراحی بوژی (چرخ و محور زیر واگن)، طراحی لکوموتیو، طراحی واگن و دروسی که به تخصصی شدن این رشته می انجامد، میباشد.
دانشگاه های پذیرنده: در کشور ما دانشگاه هایی که این رشته را در مقطع کارشناسی تدریس می کنند، دانشگاه علم و صنعت ایران در تهران و دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی کرمانشاه می باشند.
ادامه تحصیل: اگر شما قصد ادامه ی تحصیل در این رشته در مقاطع بالاتر را نیز داشته باشید این امکان در ایران تا مقطع دکترا فراهم است و گرایش های آن نیز در ذیل آمده است
گرایش های کارشناسی ارشد:
مهندسی حمل و نقل ریلی
مهندسی ماشین ریلی
مهندسی راه آهن برقی
مهندسی خطوط
مهندسی کنترل و علائم
گرایش کارشناسی ارشد مجازی:
مهندسی ایمنی
گرایش های دکتری:
مهندسی ماشین ریلی
مهندسی خط و سازه های ریلی
مهندسی کنترل و علائم

ریاضی و فیزیک

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات