معرفی رشته مهندسی انرژی | معرفی رشته های دانشگاهی

مهندسی انرژی مجموعه ای است شامل دروس نظری و عملی برای تربیت کارشناسان نخبه برای طراحی توسعه مدیریت و بهره برداری از سیستم های استخراج فراورش تبدیل انتقال توزیع ومصرف انرژی.
همچون اکثر رشته های مهندسی این رشته نیز بر پایه ی دروس ریاضی و فیزیک استوار است که با مقایسه ی واحد های ارائه شده در این رشته می توان فهمید که بیشرین مطابقت را با رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی دارد.
رشته کارشناسی مهندسی انرژی به تازگی در کشور تاسیس شده است.
این رشته مناسب چه کسانی است؟
باتوجه به این که رشته ی مهندسی انرژی در کشور ما نوپاست، امکان پیشرفت بسیار زیادی در این رشته وجود دارد . این رشته برای تمام کسانی که به نوآوری و ایجاد تحول علاقمند هستند مناسب است. افرادی که وارد مهندسی انرژی می شوند باید خلاقیت کافی داشته باشند تا بتوانند میان مسائل و مطالب مختلف مربوط به انرژی و مهندسی آن ارتباط برقرار کنند زیرا مهم ترین عامل موفقیت در این رشته ایجاد ارتباط بین انرژی ها و ابزار موجود و کشف انرژی و ابزار جدید می باشد .
از جمله ویژگی های شخصی مورد نیاز در این رشته میتوان به خلاقیت و کنجکاو بودن و جستوجوگر بودن و صبور بودن اشاره کرد .
همچنین شخص باید دارای افکاری وسیع و دید گسترده نسب به مسائل باشد . داشتن دید اقتصادی نیز از ویژگی های شخصی مورد نیاز می باشد .
مهندسی انرژی حدود ۱۴۵ واحد درسی دارد که شامل دروس عمومی و تخصصی می باشد .
ادامه تحصیل:
باتوجه به رشد روز افزون مصرف انرژی در دنیا و کمبود سوخت های فسیلی به ناچار مجبور هستیم به منابع جدید انرژی روی بیاوریم و همچنین باید تمامی سعی خود را در مصرف بهینه منابع موجود داشته باشیم که مهندسی انرژی در مراتب بالاتر همچون کارشناسی ارشد باوجود گرایش های مختلف اماده ارائه راه حل های مختلف میباشد.
بازار های کار مهندسی انرژی عبارتاند از:
۱-دولتی:وزارت نفت، وزارت نیرو، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، سازمان انرژی های نو ایران(سانا)، سازمان بهره وری انرژی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان استاندارد ایران، وزارت راه وشهر سازی، موسسهی مطالعات بینالمللی انرژِی
۲-خصوصی:شرکت های توسعه نیروگاه ها، شرکت های خدمات انرژی، شرکت های صنایع نیروگاهی، شرکت های طراحی سیستم های انرژِی تجدید پذیر و …

ریاضی و فیزیک

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات