نمایش عروسکی|مشاوره تحصیلی شهداد

نمایش عروسکی از قدیمی ترین هنرهای نمایشی در جهان است. هنرمند در رشته نمایش عروسکی ارتباط بسیار نزدیکی با مخاطب برقرار کرده و پیام خود را به او انتقال می دهد.نمایش عروسکی نوعی بیان هنری است که از طریف عروسک های مختلف با مخاطبان ارتباط برقرار می کند. فنون نمایش عروسکی طوری پیشرفت کرده است که به صورت رشته ای دانشگاهی درآمده است.در رشته نمایش عروسکی دانشجویان با انواع تکنیک های نمایش عروسکی در زمینه های عروسک گردانی، کارگردانی، طراحی صحنه و نمایشنامه نویسی آشنا می شوند. لازم به ذکر است که دانشگاه ها در رشته نمایش عروسکی به صورت نیمه متمرکز دانشجو می پذیرند. درحال حاضر نمایش عروسکی رونق گذشته را ندارد ودر بسیاری از کشورها تنها شیوه ای از تئاتر کودک و نوجوان قلم داد می شود. حتی اگر ما نیز آن را شیوه ای از تئاتر کودک و نوجوان قلم داد کنیم، باید برای پاسخ گویی به خیل عظیم به کودکان و نوجوانان کشورمان به این شیوه از نمایش بپردازیم تا دانشجویان رشته تئاتر ضمن آشنای با ساخت وانواع عروسک ها از جمله عروسک نخی، میله ای، دستکشی و سایه ای و همپنین آموزش فن صدا بتوانند در این زمینه مهارت های لازم را کسب کنند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته نمایش عروسکی، و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

سرفصل دروس نمایش عروسکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۱۴۰ واحد

دروس عمومی : ۲۱ واحد

دروس پایه : ۲۲ واحد

دروس اصلی : ۱۹ واحد

دروس تخصصی : ۷۴ واحد

دروس اختیاری : ۴ واحد از دروس تخصصی سایر رشته های مجموعه هنرهای نمایشی

دروس پایه:

  • بنیاد نقاشی در غرب وشرق
  • مبانی بازیگری
  • مبانی کارگردانی
  • مبانی طراحی صحنه
  • مبانی ادبیات نمایشی
  • مبانی نمایش عروسکی
  • تاریخ نمایش در جهان
  • طراحی و دوخت لباس و…

دروس تخصصی:

توانایی های لازم جهت تحصیل در نمایش عروسکی:

خلاقیت،صدای رسا وبدون تنش و لغزش،آمادگی جسمانی خوب،آشنای با روانشناسی کودک،روحیه کارجمعی و عاشق هنر نمایش بودن،لازمه موفقیت در این رشته است. هنر تئاتر یک‌ هنر جمعی‌ است‌؛ یعنی‌ یک‌ هنرمند تئاتر نمی‌تواند به‌ تنهایی‌ فعالیت‌ کند به‌ همین‌ دلیل‌ باید فردی‌ انعطاف‌پذیر بوده‌ و توانایی‌ کار گروهی‌ را داشته‌ باشد. همچنین‌ لازم است فردی‌ خلاق‌ و نوآور باشد. یک‌ بازیگر باید علاوه‌ بر صدای‌ رسا و بدون‌ تنش‌ و لرزش‌ و آمادگی‌ جسمانی‌ خوب‌، اندیشه‌ای‌ پویا و حسی‌ قوی‌ داشته‌ باشد تا بتواند فضای‌ ذهنی‌ نمایش‌ را تصور کرده‌ و بازسازی‌ کند. دانشجوی‌ ادبیات‌ نمایشی‌ نیز باید قلم‌ خوبی‌ داشته‌ و اطلاعات‌ عمیقی‌ در مورد اقتصاد، روانشناسی‌، جامعه‌شناسی‌، فرهنگ‌ و ادبیات‌ ایران‌ و جهان‌ داشته‌ باشد و همچنین‌ صبور و با حوصله‌ باشد چون‌ نوشتن‌ یک‌ نمایشنامه‌ روزها و حتی‌ ماه‌ها طول‌ می‌کشد.

موقعیت شغلی رشته نمایش عروسکی درایران:

وقتی صحبت از پرفروش ترین فیلم های ایران یا پرمخاطب ترین می شود، بی شک کلاه قرمزی جز اولین گزینه هایی که به ذهن مخاطب ایرانی خطور می کند.این شخصیت عروسکی و شخصیت های عروسکی دیگر این برنامه که به مرور اضافه شده اند بیان گر آن است که نمایش عروسکی اکر نمایشنامه و اجرای خوبی داشته باشد می تواند مخاطبین خود را بیابد.

ازسوی  دیگر نمایش عروسکی، بهترین زمینه برای پرورش قوه تخیل و کشف بروز استعدادهای هنری کودکان و نوجوانان است وامکان آشنا سازی آنان با فرهنگ و ادبیات ملی و جهانی و همچنین انتقال مفاهیم ارزنده اخلاقی و تربیت ورشد مهارت های زندگی را در میان آنان فراهم می آورد.از این رو کانون های پرورشی کودکان و نوجوانان و مهدکودک ها از این هنر استقبال می کنند. اما باید پذیرفت هنوز آنگونه که باید این هنر در جامعه ما جایگاه خویش را نیافته است.

دانشگاههای پذیرنده رشته نمایش عروسکی:

تهران، هنر تهران، دانشگاه آزاد و…

این رشته به صورت متمرکز در مقاطع تحصیلی کارشناسی در دوره های روزانه و شبانه در دانشگاه های دولتی دانشجو می پذیرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

سایرمعرفی رشته ها

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات