مجتمع آموزشی دخترانه شهید مهدوی|مشاوره تحصیلی شهداد

در وب سایت این مجتمع آمورشی درباره مجتمع این چنین آمده است:

هنگامی که مجتمع آموزشی شهید مهدوی را در سال ۱۳۶۸ پایه‎گذاری کردیم، چشم‎اندازی امیدبخش و بی انتها داشتیم. امروز مدرسه ما با برخورداری از تلاشی همگانی و شوقی سرشار، ریشه‌دار و استوار، نمایانگر چشم‌اندازی پیشرو از آموزش است و پیشگام در برنامه درسی و همه جانبه در ایران، همواره تلاش می‌کند که بهترین آموزش ممکن را برای فرزندان خود فراهم کند. آموزشی که به ندای درونی کودکان (رشد کنیم تا بیاموزیم، بیاموزیم تا رشد کنیم)، گوش فرا دهد.

حاصل ثابت قدمی ما در دستیابی به چشم‌اندازی مشترک و آرمان‌گرا، مجموعه‌ای است که در آن ۳۲۰ همکار در فضای آموزشی با زیربنای ۱۵۰۰۰ متر مربع به ۱۴۰۰ دانش‌آموز پیش دبستانی تا پایان دبیرستان کمک می‌کنند تا در محیطی فعال و با نشاط در مسیر رشد و شکوفایی در حرکت باشند. ما از ابتدای کار، به آموزشی همه جانبه و فراتر از کتاب‌های درسی با رویکرد پژوهش محور پرداخته‌ایم و امکانات مدرسه، نقش مهمی را در برنامه‌های درسی ما ایفا کرده است.

زیر بنای فضای آموزشی مجتمع بالغ بر ۱۲۰۰۰ متر مربع است. ما از ابتدای کار، به آموزشی همه جانبه و فراتر از کتاب‌های درسی پرداخته‌ایم و امکانات مدرسه، نقش مهمی را در برنامه‌های درسی ما ایفا کرده است:پنج آزمایشگاه مجهز علوم در مجتمع وجود دارد تا دانش‌آموزان بتوانند آنچه را بصورت نظری یاد می‌گیرند، در بوته آزمون و تجربه و ادراک بریزند. دو نمازخانه برای نماز و عبادت در میانه روز، یک مجموعه ورزشی استاندارد شامل سالن چند منظوره، استخر و سالن باله نیز از دیگر بخش‌های مجتمع است تا دانش‌آموزان با فعالیت در آنها ذهن و جسمشان بطور هماهنگ رشد کند. همچنین دو کارگاه کامپیوتر وجود دارد تا دانش‌آموزان از کودکی با کاربرد صحیح این ابزار با جامعه امروز آشنا شوند. وجود یک نمایشگاه و سالن اجتماعات نیز به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد با اعتماد به نفس، دست آوردهای هنری خود را نمایش دهند. دو کتابخانه در مجتمع درنظر گرفته شده است تا دانش‌آموزان با مطالعه کتاب‌های متنوع، آگاهی خود را ارتقا بخشند. هفت حیاط در هفت سطح مختلف برای تفریح، بازی و لبخند دانش‌آموزان ساخته شده است تا به یاد داشته باشیم که مدرسه یعنی تلاش توأم با نشاط.

آزمایشگاه زیست

در آزمایشگاه زیست‌شناسی انواع مولاژهای مربوط به دستگاه‌های فیزیولوژیک بدن مثل سلول‌ها (گیاهی و جانوری)، اندام‌های مختلف و جنین RNA,DNA با کیفیت عالی در اختیار دانش‌آموزان بوده و به عنوان راهنمای کمک درسی هنگام تدریس مورد استفاده قرار می‌گیرد. میکروسکوپ‌های موجود شامل (یک چشمی و دو چشمی) با قدرت بالا و کوپ‌های مختلف که شامل اقسام نمونه‌های لام آماده از سلول‌ها و بافت‌های جانوری و گیاهی است.کیف‌های تشریح و لوازم کامل تشریح نیز برای تمامی بخش‌های کتاب و مباحث فیزیولوژی اندام‌ها جهت تشریح اندام‌های مغز، قلب، ریه، کبد، کلیه و … مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از اقسام پوسترهای رنگی آموزشی (به صورت پارچه‌ای و پلاستیکی) برای آموزش هر چه بهتر بخش‌های مختلف بافت‌ها و اندام‌ها، ابزار و وسائل لازم برای آزمایش‌های مدل‌سازی در موضوعات مختلف علوم زیستی مهیاست و انواع محلول‌های معرف، محلول‌های رنگ‌آمیزی نظیر بلودومتیلن، فوشین،کریستال ویوله، سافرانین، مالاشیت گرین، لوگل و رنگ آمیزی‌های تخصصی نظیرگیمسا.کیت‌های آنتی‌کور مخصوص تعیین گروه‌های خونی که با رعایت شرائط کاملا استریل جهت آزمایش تعیین گروه‌های خونی و Rh خون استفاده می‌شود. آموزش در آزمایشگاه زیست‌شناسی علاوه‌بر انجام آزمایش‌های عملی از طریق نمایش فیلم، پخش اسلاید و CDهای آموزشی Power point  ترانما و استفاده از سایت‌های اینترنتی انجام می‌شود. برایاین منظور کامپیوتر، ویدئو، تلویزیون، دستگاه اسلاید، اپک و ویدئو پروژکتور موجود است.

آزمایشگاه شیمی

تجهیزات آزمایشگاه شیمی در حال حاضر جوابگوی تمامی آزمایش‌های کتاب و تا حدودی آزمایش‌های کتاب نظام قدیم و خارج از کتاب در حد کتاب‌های سال اول و دوم دانشگاه است. مواد آزمایشگاه شیمی شامل دو بخش معدنی و آلی است، در حالیکه آزمایش‌های آلی از کتاب شیمی دبیرستان حذف شده است ولی به عنوان آزمایش‌های خارج از کتب دبیرستانی در زیر هود آزمایشگاه برای دانش‌آموزان انجام می‌شود. دانش‌آموزان مراحل مختلف آزمایش‌ها را از قبیل تحویل وسائل، انجام آزمایش، شستن و تمیز کردن میز کار و وسائل، نوشتن گزارش آزمایش و تحویل وسائل به مربی را در این آزمایشگاه انجام می‌دهند. آموزش در آزمایشگاه‌ها علاوه‌بر انجام آزمایش عملی از طریق فیلم‌ها وCd های آموزشی، اسلاید و ترانما نیز انجام می‌شود.دانش‌آموزان می‌توانند جهت تحقیق و پژوهش از امکانات سایت و اینترنت نیز استفاده کنند.

 

آزمایشگاه فیزیک

دانش‌آموزان متوسطه دو هفته‌ای یک ساعت در آزمایشگاه فیزیک حضور دارند و درس‌های تئوری آموخته شده خود را به صورت عملی و در قالب آزمایش مشاهده می‌کنند. این آزمایش‌ها شامل گرما، نور، الکتریسیته ساکن ، الکتریسیته جاری، مغناطیس و الکترومغناطیس هستند و دانش‌آموزان گزارش و نتایج این آزمایش ها را به صورت کتبی در جزوات خود ثبت می‌کنند. دانش‌آموزان در ساعات آزمایشگاه، آزمایش‌های جدید طراحی میکنند و بعد از امتحان در کلاس برای دوستان خودانجام میدهند. علاوه‌بر کارهای مربوط به دروس، کارهای عملی فوق برنامه انجام می‌شود که شامل آشنایی با الکترونیک و مدارات الکترونیکی است. دانش‌آموزان در این ساعات می‌آموزند که مدارهای الکترونیکی طراحی شده را ببندند و ایده ‌های خود را اعمال کنند. همچنین دانش‌آموزان علاقمند به تحقیق در ساعات غیر کلاسی می‌توانند روی پروژه‌های عملی خود در فضای آزمایشگاه فعالیت و تحقیق انجام دهند و آنها را به نتایجی برسانند. دانش‌آموزان طبق علائق خود به گروه‌های مختلف تحقیقاتی تقسیم شده‌اند و تحت نظر مسئولین و دبیران مربوطه شروع به انجام فعالیت‌های فیزیکی می‌کنند.

IBO

IBO سازمانی بین المللی است که در سال۱۹۶۸ درشهر ژنو  تاسیس گردید. این سازمان که در حال حاضر با چند هزار مدرسه در بیشتر از ۱۵۰ کشور با هدف گسترش و ارائه الگوهای آموزشی،هزاران دانش آموز در سنین ۳ الی ۱۹ سال را پوشش می دهد. سه برنامه ی این سازمان با عناوینPYP  برنامه ی درسی دبستان،  MYP برنامه ی درسی راهنمایی و DP برنامه ی درسی دبیرستان می باشد.

در مدرسه IB پژوهش به عنوان اصلی ترین رویکرد آموزشی است که موجب ایجاد فرصت مشارکت فعالانه ی دانش آموزان در یادگیری و قبول مسئولیت در قبال آن است .

کمک به دانش آموزان در به کارگیری دانش قبلی خود جهت معنادار ساختن دنیای اطرافشان، برانگیختن آنها به کسب تجربه های نو و درنهایت فراهم ساختن زمان و فرصت کافی جهت تأمل بر روی آموخته هایشان و نهادینه ساختن آن می باشد. چنین رویکرد ساختارگرایانه ای به نظرات دانش آموزان و درک آن ها از محیط اجتماعی و طبیعی پیرامونشان احترام می گذارد و همیشه آن ها را تشویق به اصلاح و بازنگری الگوهای مربوط به چگونگی کارکرد جهان اطرافشان می کند.

در راستای تحقق به این هدف استانداردهایی در نظر گرفته شده است از جمله این استاندارد ها می توان موارد ذیل را بر شمرد:

  • تدریس دانش آموز محوری
  • تدریس پژوهش محوری
  • استفاده از ابزار های نوین آموزشی

بکار گیری پیش ارزیابی حین کار و ارزشیابی نهایی

رسالت IBO  پرورش دانش آموزانی جستجوگر ، دانش پژوه، دلسوزو با ایمان است. این سازمان می کوشد تا افرادی فعال و مهربان، و یادگیرندگانی مادام العمر پرورش دهد که نظرات و دیدگاه های مختلف را نیز درک کنند. تلاش ما بر آن است تا دانش آموزانی تربیت نماییم که “ویژگی های دانش آموز موفق” در آن ها متجلی گردد. منظور از ویژگی های دانش آموز موفق مهم ترین ویژگی هایی است که برای پرورش دانش آموزان مفید و موفق تعیین شده اند. این ویژگی ها عبارتند از: باایمان ،جستجوگر ،متفکر ،اجتماعی ،شجاع ،دانا ،مسئول ،دلسوز ،احترام گزار ،متعادل و اندیشه ورز .

پیام مسئول مجتمع

به نام پروردگار یکتا که به پیامبرش آنچه را که نمی دانست آموخت و سپس او را جانشین خود در زمین قرار داد که بالتعلیم ارسلت لما ارسلت.

از آغاز آفرینش،جهان در ذات خود تغییر و تحول را به همراه داشته است.این در حالی است که امروزه تغییرات دنیای انسانها بیش از پیش سرعت گرفته و بشریت از یک سو به سمت پیوستگی و از سویی دیگر به سمت گسستگی در حرکت است.پیوستگی از این جهت که ارتباط بین ملت ها و فرهنگ های مختلف فزونی یافته و گسستگی از این رو که پایداری معنوی،اجتماعی و زیست محیطی به چالش کشیده شده است.

داشتن زندگی موفق در چنین دنیایی،نیازمند آموزشی همه جانبه است،آموزشی که در محتوا و روش به تمامی ابعاد وجودی انسان توجه داشته باشد و رشد متعادل مادی و معنوی او را فراهم کند.تنها در سایه ی چنین آموزشی،حرکت انسان به سوی تکامل میسر است،انسان هایی تربیت می شوند که مسئولیت های سنگین جامعه را بر عهده می گیرند،انسانهایی آگاه و توانا که مسائل دنیای فردا را حل و در این راه پر مخاطره با دیگران همکاری می کنند.

این موفقیت زمانی حاصل می شود که خانواده و مدرسه در کنار هم و هماهنگ در روش ها و بینش ها موجبات چنین رشدی را فراهم ارند.در این راه،بسیار مهم است که خانه و مدرسه به ارزشهایی مشترک احترام بگذارند،مسئولیت های واقعیشان را بشناسند و با علاقه و تلاش در جهت رشد و یادگیری قدم بر دارند.

آدرس: ولیعصر- خ شهیدفلاحی(زعفرانیه) – خیابان شهید اعجازی-  کوچه زنبق- کوچه مینا- کوه دامن غربی

۵/۵ - (۶ امتیاز)

معرفی دبیرستان ها

اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات