معرفی کتاب مانیفست یک فمینیست در پانزده|مشاوره تحصیلی شهداد

مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد دومین کتاب چیماماندا انگوزى آدیشى است که در زمینه فمینیسم از سوی انتشارات کتاب کوله پشتی منتشر می شود. اثر اول این نویسنده در زمینه فمینیست یعنی کتاب ما همه باید فمینیست باشیم با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد و توانست عنوان پرفروش ترین کتاب آمازون در حوزه ی مطالعات عمومی جنسیتی را کسب کند.

پشت جلد کتاب مانیفست یک فمینیست قسمتی از متن کتاب آمده است:

به دخترت بیاموز که چیزهایى به نام نقش هاى جنسیتى، مزخرفاتى بیش نیستند. هرگز به او نگو که باید این کار را انجام دهد یا آن کار را انجام دهد، چون او دختر است. عبارت “چون تو دختر هستى”، هرگز دلیلى براى هیچ چیزى نیست؛ هیچ چیزى!

این کتاب شامل پانزده پیشنهاد است که ابتداى هر پیشنهاد چنین شروع مى شود :”به دخترت بیاموز…” و شامل نکاتى دقیق و کاربردى در زمینه ى تبین نقش هاى فراجنسیتى کودکان و گاه بزرگسالان است. کتاب حاضر به تمامى بانوان و مادران توصیه مى شود.

در مقدمه مترجم بر این کتاب مى خوانیم:

چیماماندا انگوزى آدیشى، نویسنده ى زن نیجریه اى است. او با رمان پرفروش “نیمه ى یک خورشید زرد” شناخته شد. او در بیشتر رمان ها و کتاب هایش، دوران کودکى اش در نیجریه و جایگاه نژاد را به تصویر مى کشد. به گزارش گاردین، این نویسنده ى موفق با نخستین رمانش، جایزه ى اورنج ٢٠٠٧ را از آن خود کرد و بسیار معروف شد. آدیشى در مصاحبه اش مى گوید: “در شهر دانشگاهى نسوکا در یک خانواده ى بزرگ و نزدیک به هم و شاد به دنیا آمدم. من اولین دختر بودم؛ پنجمین فرزند از شش فرزند خانواده بودم و بعد از آمدن سه فرزند اول، پدر و مادرم روشنفکرتر و آسان گیرتر شده بودند. دوران کودکى ام در شادى و راحتى گذشت. خانواده ام هنوز هم خیلى به هم نزدیک اند. پدرم استاد ریاضى بازنشسته است. مادرم با کارکردن به عنوان نخستین کارمند زن ثبت در دانشگاه، اسمش را در تازیخ ثبت کرد. هیچ یک از خواهر و برادرهایم خلاقیت خاصى ندارند. همه شان آدم هاى علم دوست و معقولى هستند. پدر و مادرم مى خواستند من دکتر شوم، به همین دلیل پزشکى خواندم، اما خیلى اهمیتى به کارى که مى کردم نمى دادم. در کلاس آناتومى شعر مى نوشتم. “

این بانوى خوش قریحه با عنوان نویسنده اى نترس معروف است و در تمام آثارش هرگونه تبعیض نژادى به ویژه تبعیض جنسیتى را به چالش مى کشد.

بخشى از مقدمه ى نویسنده:

وقتى چند سال پیش، یکى از دوستان دوران کودکى ام که حالا بانویى زیبا و قوى شده بود، از من پرسید که “چطور دختر کوچولویش را یک فمینیست بار بیاورد؟”، اولین چیزى که به ذهنم رسید این بود که نمى دانم. به نظرم سوال سختى بود.

در پاسخ به پیشنهاد دوستم، تصمیم گرفتم برای نامه اى بنویسم و امیدوار بودم این نامه، صادقانه و عملى باشد و بتواند برایش نقشه ى راهى براى تفکرِ فمینیستى کارآمد از آب در بیاید. این کتاب نسخه اى از همان نامه است. دوستم در جواب نامه ى من نوشت که به توصیه هایم عکل مى کند و وقتى خودم یک بار دیگر از دید یک مادر نامه ام را خواندم،مصمم شدم تمام توصیه هاى آن را به کار گیرم.

قسمت هایی از متن کتاب مانیفست یک فمینیست

به او یاد بده که عاشق کتاب باشد. بهترین روش براى کتاب خوان شدن او این است که تو را در آن حال ببیند. وقتى تو مشغول خواندن باشى، درک مى کند که خواندن ارزشمند است، حتى اگر او به مدرسه نرود و فقط کتاب بخواند، قول مى دهم داناتر از کودکى شود که تحت محدودیت هاى آموزش و پرورش، درس و کتاب مى خواند. کتاب ها به او کمک مى کنند تا دنیا را بهتر بشناسد و آن را به چالش بکشد، به او کمک مى کنند تا خودش را بهتر بیان کند و راحت تر بتواند رسالت آینده ى خویش را انتخاب کند. فرقى نمى کند که بخواهد سرآشپز، دانشمند یا خواننده شود. او مى تواند از مهارت هایى که کتاب ها به او مى دهند، بهره گیرد. منظورم کتاب هاى درسى نیست، بلکه کتاب هاى تاریخ، رمان و خودزندگینامه هاست. اگر لازم شد به او باج بده، رشوه بده، پاداش بده تا کتاب بخواند. او را تشویق کن تا کتاب بخواند. هرگز بانویى نیجرى به نام آنجلا را فراموش نمى کنم. او مادرى مجرد بود که فرزندش را در آمریکا بزرگ مى کرد. کودکش تمایلى به کتاب خواندن نداشت و مادر تصمیم گرفت براى هر صفحه کتاب به او پنج سنت بدهد. ظاهرا براى مادر گران تمام مى شد، اما سرمایه گذارىِ ارزشمندى بود.

 

تو حتى مجبور نیستى عاشق شغلت باشى، فقط مى توانى عاشق چیزهایى باشى که شغلت به تو هدیه مى دهد؛ چیزهایى مثل اعتماد به خویشتن و عزت نفس که حاصل کار کردن و پول درآوردن است.

نسبت به کارى که انجام مى دهى هرکسى عقیده و نظرى دارد، اما آنچه اهمیت دارد کارى است که تو دوست دارى براى خودت انجام دهى و یادت باشد قرار نیست همان کارى را انجام دهم که خوشایند دیگران است.

معرفی کتاب موفقیت

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع رسانی به
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات